Vybavení pro turistiku a treking

Ať už se chystáme vyrazit na vysokohorskou turistiku nebo vícedenní treking v horách či přírodě, vždy záleží na kvalitním vybavení. Věci, které s sebou neseme musí být praktické, funkční a v kvalitě, na kterou se můžeme spolehnout. Také záleží na hmotnosti a skladnosti našich věcí. Jednoduše zde platí: Co si zabalíme, to si poneseme. Obzvláště při výběru bot a batohu nedoporučuji dělat ústupky na kvalitě.

Vybavení pro turistiku a treking

Vybavení pro turistiku a treking:

  1. Kvalitní turistická bota
  2. Lehký a funkční turistický batoh
  3. Vybavení pro spaní v přírodě
  4. Sportovní oblečení
  5. Co ještě využijeme při turistice a trekingu

 

Kvalitní turistická bota

Vybrat správnou outdoorovou a trekovou botu je docela alchymie. Nezpevněné stezky, kamenité a skalnaté úseky, blátivé chodníky, rozpálený asfalt, výkyvy počasí a zátěž naši postavy s plně napěchovaným turistickým batohem - to vše musí naše bota zvládnout. Obuv musí být dostatečně široká a dlouhá s kvalitní podrážkou, svrškem a šněrováním. Podrážka boty nám určuje přilnavost k povrchu a tlumí nárazy celodenní chůze. Svršek boty nám zajišťuje voděodolnost a také intenzitu vzdušnosti. Promyšlené a kvalitní šněrování nám pomůže správně utáhnout botu pro stoupání či klesání v náročném terénu.

Vybavení pro turistiku a treking (3)

Lehký a funkční turistický batoh

Dobře padnoucí batoh na naše záda s poctivým zpracováním je nejlepší parťák na turistiku a treking. Nezdá se to, ale správně nastavený a zvolený batoh nám může ušetřit mnoho strastí. Vyhneme se tak nepříjemné bolesti zad, řezání popruhů do ramen či odřenin. Zde jsem rozebíral detailněji, jak vybrat turistický batoh. Batoh musí mít dostatek kapes, musí být z odolného a lehkého materiálu, musí mít odvětrávané záda a také mít možnost štelovat veškeré popruhy. Jedině v tuto chvíli získáme věrného parťáka, který nás bude pronásledovat na každém kroku.

Vybavení pro turistiku a treking (4)

Vybavení pro spaní v přírodě

Při výběru vybavení pro pohodlné přespání v přírodě na prvním místě vždy zvažujeme potřebu častého přemísťování. Oproti stanům určených pro kemp, zde budeme vyhledávat vybavení s nižší váhou, skladnějšími rozměry a snadnějším stavěním. Nesmíme zapomenout, že vše neseme v batohu či zavěšené pod ním. Základní seznam nutných věcí pro kempování v přírodě mám napsán zde: Jak se připravit na kempování a spaní v přírodě. Nedílnou součástí toho všeho je mít také večer co zakousnout či si ráno připravit hrnek teplého čaje a kávy. Všemi deseti mohu doporučit nejlehčí vařič značky Jetboil. Více ho představuji zde: Jetboil Stash.

Vybavení pro turistiku a treking (5)

Sportovní oblečení

Velmi často při rozhovorech na téma oblečení na hor narážím na dvě skupiny lidí. První skupinou jsou lidé, kteří investují někdy nemalé peníze do sportovního a funkčního oblečení. A ví, proč to dělají. Druhou skupinou lidí v mém okolí jsou zarytí odpůrci s názorem, na co speciální oblečení. Vždyť naši dědové také neměli nic extra a chodili kam se dalo. Ano, chodili v tom, co měli k dispozici a co mohli využít. Pokrok člověk v dnešní době nezastaví a já přeci nebudu skákat v dřevácích po horách. Osobně doporučuji investovat do funkčního oblečení, které rychle schne. Svršek je větru a vodě odolný. Toto oblečení je i mnohonásobně lehčí a skladnější. Díky tomu ani nevíme, že neseme náhradní triko a bundu v batohu. Také doporučuji se podívat na doplňky, spíše řečeno pomocníky jako jsou ponožky či čelenky.

Co ještě využijeme při turistice a trekingu

Sluneční brýle – Osobně nejčastěji zapomínám sluneční brýle, které jsou v horském terénu naprostou povinností. Ochrání naše oči nejen před ostrými slunečními paprsky, ale také před větrem a letícím prachem.

Kšiltovka – Další pomyslná položka mého seznamu. Ochrana hlavy před sluncem je velmi důležitá. Často nám kšiltovka ochrání i obličej před spálením. Pod čepicí nosím sportovní čelenku.

Vybavení pro turistiku a treking (2)

Čelenka – Sportovní čelenky jsem si velmi rychle oblíbil a začal je nosit. Dokonale sají pot a rychle schnou. Díky tomu se do obličeje dostane minimum potu. Vyber si tu pravou: Jak vybrat sportovní čelenku.

Kompresní podkolenky - Vděčný parťák, který šetří naše nohy. Vlastnosti a funkčnost jsem rozepsal zde: Kompresní podkolenky - šikovný parťák proti bolesti nohou.

Trekingové hole – Osobně jsem se poměrně dlouho bránil chůzi s holemi. Nevím proč, ale většinu času byly zavěšené na batohu. Vše se zlomilo při náročném klesání, když jsem už přestával cítit stehna. Od té doby doporučuji trekingové hole jako dalšího větrného parťáka, který je skvělou oporou nejen při klesání, stoupání, ale i při chůzi po rovině. Daří se mi díky nim držet stabilní tempo chůze a šetřit hodně energie

Lékárnička – Mnou stále omílané vybavení batohu. Vždy doporučuji obsah přizpůsobit účastníkům výletu. Sepsat zde důležité údaje (alergie, jména, telefonní čísla) a být připraven.

×

Splátková kalkulačka ESSOX

×