Jak vybrat a efektivně vrstvit funkční triko a mikinu

Funkční triko? Funkční oblečení? Funkční mikina? Termoprádlo? Věřím, že každý milovník sportovních aktivit se setkal s těmito pojmy. Ovšem jak se v širokém výběru vyznat? K tomu všemu minimálně jednou za rok přijde na trh nová značka, která má zaručeně ten nejlepší materiál pro funkční prádlo. Jedná se o marketing? Či opravdu přichází s něčím inovativním? V tomto článku se pokusím co nejlépe odpovědět na tyto základní otázky spojené s výběrem funkčního prádla. Nejoblíbenější jsou funkční trika a mikiny, tak to budu nejčastěji zmiňovat v těchto příkladech. 
Jak vybrat a efektivně vrstvit funkční triko a mikinu

Jak vybrat a efektivně vrstvit funkční triko a mikinu:

 1. Funkce Termoprádla
 2. Přírodní materiály
 3. Umělé materiály
 4. První základní vrstva
 5. Druhá vrstva
 6. Třetí vrstva
 7. Rady na závěr

Funkce Termoprádla

Základní funkcí, která se očekává u tohoto typu oblečení je zahřát, udržet v suchu, ochladit a nesmrdět po půl hodině nošení. Oblečení také musí být lehké a přilnavé na tělo. Nesmí nikde při nošení škrábat či tlačit. A ve všech těchto bodech se snaží výrobci předhánět, kdo vyrobí ten nejlepší kus funkčního prádla. Velmi se dbá na pečlivou volbu materiálů. Také se snaží vyrábět oblečení s co nejméně švy, které mohou právě tlačit. Ovšem jak vybrat v široké nabídce nejen výrobců, ale materiálů?

Funkční prádlo samo o sobě nehřeje ani nechladí. Vytváří nám na těle druhou vrstvu, která pomáhá pokožce regulovat teplotu. V případě, že se začne naše tělo přehřívat, je přirozenou reakcí těla spustit termoregulaci – začneme se potit. Vlákna oblečení pomáhají od těla odvádět pot a udržet ochlazené tělo v suchu. V praxi to znamená, že prádlo do sebe nasaje tekutinu (pot) a my můžeme pociťovat, že nás prádlo „chladí“. V opačném případě, kdy se nás tělo v zimě snaží zahřát, uzavřou se póry kůže a termoprádlo přilehne co nejvíce k tělu a udržuje vytvořené teplo u těla.

Jak vybrat a efektivně vrstvit funkční triko a mikinu_1

Zmiňoval jsem už, že minimálně jednou za rok přichází nově pojmenovaný funkční materiál, který je zrovna ten nejlepší. Ve většině případů se bude jednat jen o chytrý marketingový tah. V oblasti využívaných materiálů již nemůžeme čekat závratnou revoluci. Výrazné novinky dnes nepřichází ani v kombinaci materiálů, protože téměř vše již na trhu máme. Pojďme se tedy podívat na základní přehled využívaných materiálů pro funkční vrstvu:

Přírodní materiály:

Merino:

 • Jemná a velmi lehká vlna ze speciálních plemen ovcí (nejčastěji pochází z Austrálie a Nového Zélandu).
 • Poskytuje pocit tepla, i když je materiál vlhký
 • Nezapáchá
 • Dokonalé termoregulační vlastnosti
 • Má extra velkou savost – pojme vlhkost o hmotnosti 20–30 % své váhy za sucha
 • Vlákno je křehké, pro zvýšení životnosti se doporučuje využívat směs merina a umělého vlákna

Bambus:

 • Velmi dobře snášenlivý pro lidi s citlivou pokožkou
 • Je levnější než merino
 • Je ekologický – bambus roste velmi rychle bez nutnosti využívání hnojiv
 • Schne pomaleji než umělá vlákna

Peří:

 • Velmi dobře hřeje
 • Extrémně nízká hmotnost
 • Využívá se na 2 až 3 vrstvu – Mikiny, vesty, bundy
 • Nesmí se namočit – ztratí své izolační vlastnosti

Jak vybrat a efektivně vrstvit funkční triko a mikinu_2

Umělé vlákna:

Polyester (PES):

 • Vysoká pevnost vlákna – odolný proti oděru či roztrhnutí
 • Vlákno rychle schne
 • Na pohled vypadá leskle – poskytuje hedvábný vzhled 
 • Po propocení snadno zapáchá
 • Jednoduše se barví na požadované odstíny barev

Polypropylen (POP):

 • Velmi nízká hmotnost
 • Nízká tepelná vodivost
 • Vysoká pevnost vláken
 • Rychle schne

Nejde jednoduše říct: Toto je nejlepší materiál. Každý má své jedinečné vlastnosti, kdy správnou kombinací dosáhneme skvělých parametrů funkčního oblečení.
Jak vybrat a efektivně vrstvit funkční triko a mikinu_3

Jak efektivně vrstvit funkční oblečení?

První základní vrstva

Oblečení zde musí sedět na těle a obepínat ho. Tím se zajistí správné fungování odvodu potu a ventilace. Při výběru vhodného materiálu je potřeba zamyslet se nad tím, jak hodně se potím, jak vnímám teplo či chlad a také, co od funkčního prádla očekávám.

Začínáme u spodního prádla. Ano, pro pohodlné sportování a pohyb v přírodě potřebujeme mít i kvalitní spodní prádlo a ponožky, které nám odvedou pot od kůže a rychle uschnout.

Poté pokračujeme dle ročního období a venkovní teploty funkčním trikem a funkčními kalhoty. Je potřeba zmínit, že i funkční oblečení se vyrábí v různých gramážích. Nižší gramáž materiálu se hodí do teplých měsíců či pro lidi, kterým nedělá zima problémy. Vyšší gramáž doporučuji vybírat pro chladné počasí a pro ty, kteří jsou velmi zimomřiví.
Jak vybrat a efektivně vrstvit funkční triko a mikinu_4

Druhá vrstva

Tato vrstva oblečení má již úplně jinou funkci než základní vrstva. Druhá vrstva má za úkol zahřát nás a být velmi pohodlná pro nošení. Nesmí nás omezovat v žádném pohybu. Doporučuji volit z oblečení, které už je pěkně designově zpracované, je lehké a nezabere nám půlku batohu.

Do této kategorie se řadí fleece mikiny, lehké péřové bundy, vesty či svetry. Doporučuji vybírat opět s ohledem osobních preferencí. Doporučit mohu kusy oblečení, které jsou opět vyrobeny z kombinace přírodních a umělých materiálů. V mém pohledu jsou nejvhodnější kousky, které mají příměs merina. Pomáhá to dobré regulaci teploty uvnitř a nepouští to tolik zimy z venku.
Jak vybrat a efektivně vrstvit funkční triko a mikinu_5

Třetí vrstva

Tato poslední vrstva má tři hlavní úkoly. Horní vrstva alias bundy musí být prodyšné, voděodolné a větru odolné. Vypsal jsem zde vlastnosti kvalitní bundy do náročného horského nepříznivého počasí. Ochrana před větrem je stejně důležitá jako ochrana před padající vodou. Obojí umí být zdrojem zimy a následného prochladnutí. Pokud bunda není prodyšná a nebude dýchat, bude docházet k nadměrnému pocení i bez namáhavé aktivity. Tím narušíme celé vrstvení a odvod vlhkosti od těla.

Z kategorie Bundy a Vesty doporučuji vybírat opět bundu, která splňuje všechny technické parametry. Je vzhledově pěkná a velmi skladná. Řadí se zde softshell bundy, nepromokavé GORE-TEX bundy či zateplené bundy. I zde budeme vybírat z různých druhů materiálů, kde velmi často je příměsí vnitřní vrstvy merino či najdeme zateplovací péřové bundy.

Jak vybrat a efektivně vrstvit funkční triko a mikinu_6

Rady na závěr

 1. Funkční oblečení musí vždy přiléhat na tělo. Mezi látkou a tělem nesmí vznikat volný prostor. Jedině takto využijeme nejlepších vlastnosti funkčního prádla.
 2. Současně nás nesmí oblečení nikde stahovat ani tlačit. Musí se nám veškerý pohyb dělat přirozeně bez jakéhokoliv odporu či tlaku ze strany oblečení.
 3. Také doporučuji na základě pocitů během aktivity a proměnné okolní teploty pracovat s horními vrstvami oblečení. Sundáním bundy můžeme zamezit zbytečnému pocení.
 4. Dodržování instrukcí praní a čištění. Jedině při správném praní a péči o sportovní oblečení si zachováme jeho vlastnosti po celou životnost. Více o praní máme napsáno zde: Jak prát MERINO oblečení a Jak prát SOFTSHELL oblečení

Teď nezbývá, než si vybrat chybějící kousky do našeho sportovního šatníku a začít plánovat podzimní a zimní dobrodružství v přírodě.

 

×

Splátková kalkulačka ESSOX

×