Jak vybrat turistický batoh

Turistické batohy jsou jednou z nejuniverzálnějších kategorií batohu. Batoh se dá využít od krátkého rodinného výletu za město až po výšlap v náročném horském terénu. Batoh je velmi důležitou součástí výbavy do terénu a jeho výběr je stejně důležitý jako výběr bot. Turistické batohy se vyrábí ve třech základních velikostech: Malé – do 30 l, Střední – od 30 l do 45 l a Velké – nad 45 l. Vždy doporučuji vybrat batoh přizpůsobený velikostí našim potřebám. Příliš velký či příliš malý batoh může dělat neplechu.

 Jak vybrat batoh (9)Jak vybrat batoh (1)Jak vybrat batoh (8)

Batoh do 30 l: Kompaktní batohy, se kterými se snadno pohybuje v přírodě a terénu. Tyto batohy doporučuji pro kratší výlety. Do batohu se nám vejde základní vybavení, náhradní triko a občerstvení. Ideální na jednodenní výlety či kombinované nošení i ve městě. Batohy v této kategorii bývají i designově lépe zpracovány a nemají až tolik funkčních prvků či možností k zavěšení dodatečné výbavy.

Batoh 30–45 l: Batohy v této velikostní kategorii jsou již více zaměřeny na praktičnost a dají se využít i na několikadenní výlety. Pohyb s nimi ve městě již není pohodlný a přeprava v MHD značně komplikovaná. V této kategorii batohů už je potřeba při výběru dávat pozor na konstrukci batohu. Doporučuji vybírat vyztužený batoh, který lépe drží tvar. Také je potřeba dát si pozor na kvalitně zpracované záda batohu a s tím i spojené odvětrávání zad. Je vhodné, když už má batoh bederní i hrudní zapínací pás.

Batoh nad 45 l: Kategorie batohů určená na dlouhé výpravy či i batohy určené jako cestovní zavazadlo. Při výběru tohoto batohu je již 100% nutná pevná kvalitní konstrukce batohu a bederní opora zad. Tyto batohy jsou již vybaveny komplexním závěsným systémem pro připnutí zátěže pod batoh či na batoh. Také je zde potřeba dát si pozor na dobře řešené zapínací a upevňovací přezky dle našich požadavků.

 Jak ybrat batoh (3)

Co je dále potřeba sledovat:

Popruhy a pásy: Ramenní popruhy, bederní popruhy a záda batohu mohou být nastavitelné. Čím více možností nastavení máme, tím lepšího pohodlí při nošení batohu docílíme. Také je potřeba dbát na to, ať má batoh dostatečně velkou zádovou část, která nám bude sedět k naší postavě. Jednoduše si můžeme tento fakt ověřit tím, že vzdálenost mezi ramenním a bederním popruhem přibližně odpovídá délce našich zad.

Úložný prostor a kapsy: Před výběrem batohu je potřeba uvědomit si, co vše v batohu na výlety nosíme. Tomu se dá jednoduše přizpůsobit výběr batohu s dostatečným množstvím kapes a velikosti hlavní komory. Hlavní komora může být i rozdělena na více sekcí pro snadnější uspořádání věcí. Také je vhodné, ať má batoh více menších kapes. Zde si dle vlastního systému uložíme vše potřebné. Díky tomu se vyhneme zdlouhavému přehrabování v jedné kapse batohu a rozházení veškerého obsahu batohu. U větších batohů vyhledáváme více možností vstupu do hlavní komory (seshora, zboku či zespodu). Doporučuji, ať má batoh menší kapsičky na bederním pásu. Tyto kapsičky využijeme pro často využívané věci a máme je po ruce bez nutnosti sundávat pokaždé batoh ze zad.

Jak vybrat batoh (6)

Doplňky batohů: Nepostradatelným doplňkem každého batohu do terénu je pláštěnka. Pláštěnka musí vždy zakrýt celý batoh. Nastavitelné hrudní a bederní popruhy, díky tomuto si batoh uzpůsobíme pro naši postavu a zafixujeme jej na jedné pevné pozici. Vyhneme se tak popojíždění batohu po celých zádech a neustálému srovnávání na zádech. S tím je spojená i výztuha zad. Dalším nepostradatelným prvkem je možnost uchycení turistických holí, karimatky či spacáku. Doporučuji koukat po batohu, který je připraven na integrování vaku na vodu. Hadička vedoucí z batohu přímo k ústům je ideální pro doplňování tekutin v terénu.

 77415_hydrovak-camelbak-unbottle-2l-frost-grey-turkish-sea

Jak správně nastavit turistický batoh: Každý batoh, který chceme aktivně používat musí být pohodlný. Nesmí nás nikde tlačit, táhnou a nesmí nám sjíždět. Zde se pokusím co nejlépe popsat pár rad, jak batoh před prvním použitím správně nastavit:

  • Na batohu povolíme veškeré popruhy a fixační přezky.
  • Před nasazením batohu ho naplníme obdobnou zátěží, jakou budeme nosit.
  • Batoh si nasadíme na záda a začneme utahovat ramenní popruhy tak, ať nám batoh pohodlně sedí na zádech.
  • Zapneme si hrudní popruh, kterým zafixujeme ramenní popruhy – zamezíme tak sjíždění batohu při nošení.
  • Zapneme a naštelujeme bederní pás.
  • Pokud má batoh možnost přizpůsobit i zádové výztuhy či opěrky, vyladíme jejich ideální pozici.
  • Ještě jednou všechny popruhy zkontrolujeme a utáhneme tak, ať nás batoh nikde netlačí. Při simulované chůzi musí dostatečně pevně držet na zádech.
  • Pokud jsou zbývající části popruhů vybaveny suchými zipy či tam jsou fixační gumičky, tak popruhy složíme či rolujeme a zafixujeme je. Díky tomu nám nebudou nikde zbývající konce popruhů plandat.

 Jak ybrat batoh (2)

Rada na závěr: Vždy doporučuji sledovat i parametr nosnosti batohu a dodržovat doporučenou hodnotu. Těžší věci v batohu si ukládáme spíše v dolní části batohu blíže k zádům. Velké a objemné věci směřujeme do přední části batohu. Zátěž v batohu se snažíme umisťovat rovnoměrně v batohu a docílit tak jeho lepšího těžiště pro nošení.

KATEGORIE TURISTICKÉ BATOHY: KLIKNI ZDE.

×

Splátková kalkulačka ESSOX

×