Jak se vybavit na turistiku?

V dobách, kdy se na mapě nalézalo ještě Československo jsme získali pověst, která se nás neustále drží. Nejen Češi, ale i Slováci zdoláváme ostré horské vrcholy v sandálech a se zákazy si také moc hlavu nelámeme. Ačkoliv to značí opravdu velké odhodlání, jde nám hlavně o přežití a získání co nejlepších zážitků. Pojďme se podívat na to, co mít s sebou do hor na turistiku. Vhodné vybavení nám pomůže užít si celý den na maximum.

V posledních letech se trochu napravuje pošramocená pověst a lidé se začali zaměřovat na kvalitní vybavení. Někdy se může zdát cena kupovaných věcí vyšší, ale kvalita produktů je přizpůsobena velké zátěži. Tím se pojí i delší životnost zakoupených produktů. Nikdy nemáme boty či bundu na jednu sezónu. Požadavky na jednodenní turistiku jsou jiné, než při vícedenním treku, ale existují základy, které platí vždy a všude.

jak se vybavit na turistiku

Turistická obuv

Obuv určená do terénu je naprostý základ. I při krátkém výletu kolem ubytování ujdeme několik tisíc kroků. Představa, že nás bota bude tlačit či v nějakém místě dřít je nepředstavitelná. Vždy doporučujeme obuv před zakoupením vyzkoušet. Neřídíme se starým pravidlem: "Ona se ta bota rozšlápne.". Dnes se turistická obuv kupuje tak, že sedí dobře na noze. Musí být od prvního nazutí pohodlná a nesmí nás nikde tlačit či dřít. 

Ponožky 

Velmi důležitý doplněk, který jde ruku v ruce s kvalitní horskou obuví. Nabídka turistických ponožek je velmi široká z různých materiálů. Materiály u ponožek můžeme dělit na přírodní a syntetické vlákna. Přírodní vlákna potlačují zápach a jsou příjemnější na nošení. Umělé vlákna mají lepší fyzikální vlastnosti, jsou odolnější a lépe drží tvar. Z toho nám vyplývá, že nejvhodnější budou ponožky z kombinace obou materiálů. Osobně mohu doporučit ponožky s merino vlnou od značky Ortovox.

pono 2

Oblečení

Obuli jsme se a zbývá nám vybrat vhodné oblečení na turistiku. Platí zde dnes již známe a funkční pravidlo vrstvení. Více tenkých vrstev nám dává větší možnosti reagovat na změnu teploty, počasí či chůzi v náročnějším terénu. V případě vrstvení si můžeme jednu tenkou vrstvu sundat a zbytečně se nepotíme. V případě, že máme jen triko a jednu hrubou vrstvu, nemáme tyto možnosti. Vrstvení nám dává možnost improvizovat a vždy si některou z vrstev (zateplovací či odolnou větru) sundat. Vše to napomáhá našemu pohodlí a příjemnějším pocitům v horách.

Co se týče volby materiálů, je to velmi obdobné jako u ponožek. Merino prádlo využíváme na první základní vrstvu. Vlastnosti odvodu potu od těla či eliminace pachu jsou dokonalé a nepředčí je žádné syntetické vlákno. Syntetické materiály volíme na nepromokavou a větru odolnou vrstvu, kde nemají zase ony konkurenci. 

ortovox triko

Batoh 

Stejně důležitá položka našeho seznamu jako jsou boty. Batoh musí být přizpůsobený délce našich zad a musí na zádech dobře sedět. Také musíme vždy přizpůsobit a nastavit veškeré popruhy batohu. Nastavujeme ramenní popruhy, hrudní fixační popruh a bederní popruh. Správné nastavení popruhů a velikost batohu nám zaručuje pohodlné nošení i na při delším treku. Dobrý batoh na hory musí mít větrané záda, musí umožňovat rozložit zátěž uvnitř batohu, musí mít dostatek kapes a poutek pro přidělání hůlek či další výbavy, musí být nepromokavý. Nepromokavost batohu může nahradit pláštěnka. 

batoh

Lékárnička

Malá, ale velmi často opomíjená součást výletu na hory. Dokud ji na horách nevyužíváme, je to velmi dobře. Ale dříve nebo později může nastat prekérní situace a může na lékárničce záviset něčí život. V lékárničce doporučuji mít základní druhy náplastí, desinfekci, obvaz, kompresní obvaz, termoizolační fólii a nůžky či nožík. Také doporučuji mít v lékárničce léky, které pravidelně užíváme a proti bolesti. Vhodné je napsat do lékárničky i jméno a příjmení, v zahraničí přiložit pojištění a vypsat alergie.

 lékarnička2

Závěrem doporučuji mít i pokrývku hlavy, opalovací krém a vždy dostatek tekutin a jídla. Zajímá mě, co je tvoje must have na hory. Napiš nám na Instagramu či FaceBook, co nesmí chybět v tvé výbavě na hory.

Přeji mnoho zdolaných kilometrů s úsměvem na tváři bez zbytečných strastí a puchýřů. 

jak se vybavit na turistiku 2

×

Splátková kalkulačka ESSOX

×