Jarní turistika v barefoot obuvi

Zamilovali jste si pocit volnosti v barefoot obuvi a nechcete se ho vzdát ani na jarních turistických výpravách? Naštěstí nemusíte! Barefooty můžete bez obav vzít i na nezpevněné lesní cesty, chodidlům to jedině prospěje. Je ale potřeba vybrat správný typ a dodržet pár důležitých pravidel.

Barefoot do přírody

Chůze v terénu a barefooty

Obuv je jednou z nejdůležitější – možná tou nejdůležitější – součástí výbavy do hor. Ještě před pár lety panovalo přesvědčení, že čím tvrdší bota, tím lepší. To se ale mění. Rostoucí popularita ultralight turistiky mnoho hikerů inspirovala k výměně těžkých pohorek za trailové běžecké boty a trend pokračuje ještě dál.

Minimalistická barefoot obuv chodidlu poskytuje dostatek prostoru a umožňuje tak přirozený pohyb. Bota kopíruje anatomický tvar chodidla, má flexibilní podrážku, což umožňuje lepší vnímání terénu a stimulaci svalů, a nulový drop (rozdíl mezi výškou paty a špičky) má pozitivní vliv na držení těla.

Zatímco ve městě je terén tvrdý, rovinatý a chodidla se rychleji unaví, povrch v přírodě je pro barefoot chůzi jako dělaný. Různorodý terén poskytuje mnoho podnětů a nutí chodidla více pracovat. Posílené svaly pak snižují riziko vyvrtnutého kotníku mnohem účinněji, než vysoké pohorky.

Výhody barefoot obuvi do přírody

 • Stimulace chodidel a podpora krevního oběhu
 • Posílení svalů a kloubů, což snižuje riziko úrazu
 • Vnímání povrchu a rychlejší reakce na nerovnosti
 • Nízká váha boty, kterou musíte s každým krokem zvedat
 • Široká špička boty, která poskytuje dostatek prostoru pro prsty
 • Nulový výškový rozdíl mezi patou i špičkou podporující správnou posturu

barefoot na túru

Rizika barefoot obuvi do přírody

Největším rizikem při změně obuvi na barefoot je rychlý přechod. A to jak v případě městské barefoot obuvi, tak u barefoot bot do přírody. Může vás potkat:

 • Úraz v oblasti achillovy šlachy
 • Velká únava chodidel a svalů na nohou
 • Bolest paty, klenby a dalších částí chodidel i celého těla

Rizika spočívají zejména v přetížení svalů, které nejsou zvyklé v pevných botách tolik pracovat. Řešení je naštěstí jednoduché – stačí si na barefoot obuv zvykat postupně a svaly tak vytrénovat. Na konci článku vás čeká pět tipů, jak si na barefoot obuv zvyknout.

Jak vybrat barefooty do terénu

Získala si vás pozitiva barefoot obuvi na túry nebo jste na ně z města už tak zvyklí, že nechcete své nohy trápit v klasických pohorkách? Při výběru pak záleží, na jakou aktivitu, v jakém počasí a do jakého terénu budete boty využívat.

 • Kožené barefoot boty Be Lenka Trailwalker jsou ideální na túry v méně náročném lesním terénu a na horské cesty. Disponují speciálně vyvinutou podešví TrailGrip a zpevněným gumovým okrajem, který chrání chodidlo i botu.
 • Ještě lepší gumovou ochranu chodidla před vlhkostí a oděrkami pak poskytuje model Trailwalker 2.0. Navíc potěší novou vkládací stélkou a extra kovovým očkem pro lepší dotažení šňůrek.
 • Na turistiku v nevyzpytatelném jarním počasí se pak hodí model Ranger 2.0. Mají protiskluzovou podrážku, poskytují vynikající přilnavost a stabilitu díky podešvi DeepGrip a jsou vyrobené z vodoodpudivé membrány. Samozřejmostí je opět pogumovaná špička a pata pro ochranu při zakopnutí. 

barefoot turistika

5 tipů: Hladký přechod na barefoot obuv

Nakonec pro vás máme pár tipů, jak přejít na barefoot boty a neriskovat zbytečná zranění. Princip je jednoduchý: chce to čas.

1) Choďte doma naboso

Jste zvyklí chodit v pevné obuvi všude, včetně svého domova? Pak je na čase tvrdé boty alespoň v pohodlí domova shodit z nohou. Můžete začít kratšími časovými úseky a na chůzi naboso si zvykat postupně.

2) Procvičujte chodidla

Ať už vyznáváte barefoot nebo klasickou obuv, péči o chodidla byste neměli zanedbávat. Stejně jako všechny ostatní části těla je třeba chodidla posilovat, procvičovat a protahovat. Ideální je vzít si na pomoc malý masážní míček.

3) Protahujte lýtkové svaly

Boty, které nosíte ovlivňují způsob vaší chůze a ta zase svaly celého těla. Nejvíce pak lýtkové svaly. Při přechodu na barefoot obuv je proto vhodné lýtka protahovat a posilovat.

4) Vyzkoušejte boty na kratší vycházce

Jakmile si koupíte první barefooty (nebo první barefooty do přírody), není nejlepší nápad je hnedka vzít na dlouhou túru. Začněte kratším výletem, klidně jen pár kilometry v nejbližším lese. Vnímejte, jak na vaše chodidla působí různý povrch.

5) Postupně se propracujte k delším túrám

Na nic nespěchejte a na kilometrech přidávejte postupně. Ani se nenadějete a budete si užívat benefity barefoot obuvi i na dlouhých túrách. Bez bolesti, bez problémů a se zdravými chodidly.

 

×

Splátková kalkulačka ESSOX

×