Jak prát oblečení z Merina - Merino vlny

Merino vlna je přírodní materiál, který má mnoho výborných vlastností. I proto je v dnešní době natolik oblíbený. Může se i zdát, že se vracíme k původním lety ověřeným materiálům našich předků. Ve většině případů se používá vlna ze speciálně vyšlechtěných ovcí žijících v chladných oblastech. Oblečení z této vlny bývá velmi jemné na dotek a nekouše na těle. V některých případech se používají umělé materiály pro vylepšení vlastností dané látky. Většinou se jedná o elastan a polyamid. Polyamid dodává látce vysokou pevnost a odolnost proti oděru. Elastan zajišťuje dostatečnou pružnost namáhané látky.

Jak prát oblečení z Merina - merino vlny (2)

Všechny tyto materiály vyžadují speciální péči pro zachování vlastností po dlouhou dobu. Vždy doporučuji sledovat štítek, který je od výrobce připevněn na daném oblečení s uvedenými symboly týkající se údržby. Dodržením těchto instrukcí si zachováme vlastnosti použitých materiálů po dlouhý čas a oblečení nám bude s nezměněnými vlastnostmi sloužit dlouhé roky.

 Jak prát oblečení z merino vlny:

  1. Oblečení z merino vlny není potřeba prát po každém použití. Vlna obsahuje kreatin a lanolin. Tyto dvě látky zabraňují množení virů i bakterií. Přírodní ochrana materiálu, která potlačuje vznik nepříjemného zápachu. Oblečení po použití stačí vyvěsit na větraném místě. Merino materiál neutralizuje pot a můžeme oblečení opakovaně použít.
  2. Před samotným praním je vždy potřeba oblečení otočit na ruby. Zapnout veškeré zipy či kapsy, ať nedojde k mechanickému poškození materiálu.
  3. Merino oblečení vždy pereme na 30-40°C a nejlépe na speciální program určený pro vlnu. (dodržuj vždy instrukce na štítku oblečení)
  4. Používej speciální prací prostředky na vlnu, nejlépe s lanolinem.
  5. Nikdy, ale opravdu nikdy nepoužívej aviváž, změkčovadla ani bělidla. Vlákno z ovčí vlny je duté a strukturované. Nesprávné použití pracích prostředků či aviváže tyto vlákna zalepí a znehodnotí. Díky tomu přicházíme o chtěné vlastnosti merino materiálu. Vlna v tuto chvíli přestane odvádět pod od těla a oblečení neplní svůj účel.
  6. Merino oblečení suš na vzduchu. Nepoužívej sušičku ani nedávej oblečení na horké topení.
  7. Merino materiál se nemačká a ve většině případů není potřeba jej žehlit.

Vlna je přírodní materiál a při skladování oblečení doporučuji používat přípravky proti molům. Pytlíčky plněné bylinkami, vonné cedrové dřevo či speciální přípravky k sehnání. Nechceme přeci z našeho oblečení udělat chutnou večeři pro tento hmyz.

Koukni na naše produkty z Merino vlny: Merino.

 

Článek jak pečovat o softshell najdeš zde: Jak pečovat o softshell.

×

Splátková kalkulačka ESSOX

×