Jak se připravit na kempování a spaní v přírodě

Velmi rychle se v dnešní době vrací do módy kempování, spaní v přírodě a s tím i nezapomenutelné zážitky. Každý v sobě může najít dobrodruha, který si užije spaní ve stanu či spacáku v přírodě. Také můžeme zvolit spaní v kempu, kde se v posledních letech razantně zvedá úroveň služeb a komfortu. Ať už se rozhodneme pro jednu či druhou variantu, vždy se uložíme na spaní pod oblohu s milióny hvězd. Kam se hrabe 5 hvězdiček v hotelu. :-)

Vždy doporučuji před cestou sepsat si pomyslný seznam a nezapomenout na nic důležitého. Ostřílený dobrodruh si poradí s nožem v kapse, ale pojďme se podívat na potřebný seznam vybavení, který si vždy před cestou kontroluji já.

Jak se připravit na kempování_16

Stany

Vždy je dobré stan postavit na pěkné místo do stínu. Pokud se vyhneme hlavnímu chodníku v kempu či turistické stezce, o to klidnější kempování budeme mít. Pokud nás v noci zastihne déšť, doporučuji se co nejméně dotýkat stěn stanu, snižuje se tím voděodolnost.

Stan doporučuji vždy vybírat podle předpokládaného počtu osob při kempování a spaní. Také si v dnešní době můžeme vybírat ze široké nabídky barev, velikostí a rozložení prostoru uvnitř stanu. Pokud vím, že vždy budu jezdit sám, zbytečně si nepořizuji velký stan pro více osob a obráceně.

 Jak se připravit na kempování Jak se připravit na kempování_2 Jak se připravit na kempování_3

Spacáky

Spacák nám ve stanu nebo i přírodě zajišťuje teplotní komfort při spánku. Dnešní moderní spacáky jsou velmi kompaktní a dají se rozlišit na zimní, letní a universální kategorii. Samozřejmě vždy v té universální kategorii musíme hledat kompromisy u vlastností. Také doporučuji pro příjemnější spaní mít s sebou nafukovací polštářek. Je to mnohem pohodlnější než poskládaná mikina pod hlavou.

 Jak se připravit na kempování_4 Jak se připravit na kempování_5 Jak se připravit na kempování_6

Karimatky

Zde se dá velmi dobře použít přísloví, jak si kdo ustele, tak si lehne. Karimatka nám velmi zvýší pohodlí při spánku. Zajistí nám rovnější, pevnější a tepelně izolovanou vrstvu na spaní.  V tomto ohledu nám také hodně pomůže správný výběr místa pro stavění stanu. Snažíme se vyhnout kořenům stromů, kamenitému podloží či velkým nerovnostem.

 Jak se připravit na kempování_7 Jak se připravit na kempování_9 Jak se připravit na kempování_8

Vaření a jídlo na cesty

Obchod a restaurace je dnes na každém rohu, ale vždy se hodí mít rezervu s jídlem. Také je velmi vhodné mít možnost si v přírodě uvařit teplé jídlo či vodu na kávu a čaj. V případě, že jedeme autem do kempu, nemusíme až tak hodně řešit tento problém. Opačnou situací je, že se den, co den přesouváme a počítá se každý gram navíc. V tomto případě doporučuji kouknout na jedničku v přenosných vařičích – Jetboil Stash. Více jsme se o něm rozepsali zde ve článku.

Většinou mám s sebou jídlo, které se velmi rychle připraví, má dobré výživové hodnoty a je skladné. Vhodnou možností je vybrat si něco ze široké nabídky jídel od Adenture Menu. Osobně mám rád s sebou pevnou lahev na vodu, na kterou se mohu spolehnout. Vodu si lze snadno doplnit v kempu, studánce či si vybrat lahev s možností filtrování vody. V tomto ohledu doporučuji koukat po lahvi s filtrem od ověřené firmy na trhu LifeStraw.

 Jak se připravit na kempování_10 Jak se připravit na kempování_12 Jak se připravit na kempování_11

Doplňky na kempování

Musíme počítat s kvalitním zdrojem světla a nabitou powerbankou. Ne vždy nám vystačí čelovka a vhodnou alternativou je i větší stojící lucerna. Další důležitá věc je lékárnička se základním vybavením. Také nosím s sebou ostrý nožík, který je v přírodě nepostradatelný.

 Jak se připravit na kempování_13 Jak se připravit na kempování_14 Jak se připravit na kempování_15

Teď nám nezbývá, než dobalit oblečení a vyrazit za dobrodružstvím do přírody.

×

Splátková kalkulačka ESSOX

×