Jak prát oblečení ze Softshell materiálů

Nečekal jsem, že článek o praní merino oblečení u nás vyvolá tak velkou smršť dotazů. Nejčastěji se nám opakoval dotaz na údržbu oblečení ze softshell materiálu. V následujících řádcích najdeš tipy nejen na praní, ale i následnou údržbu a impregnaci. 

Softshell je velmi oblíbený materiál pro svrchní vrstvu sportovního oblečení. Tato látka je sama o sobě voděodolná a velmi dobře chrání proti větru. Často se tento materiál používá na bundy a kalhoty, které nás chrání před větrem a vlhkem. Samotný softshell není jeden materiál, ale skupina tkanin podobných vlastností, které doplňují celý kousek oblečení. Ve většině případů nalezneme v tomto oblečení i speciální membrány, které vylepšují parametry nepromokavosti a odolnosti proti větru.

Čas od času bundu nebo kalhoty ušpiníme či propotíme a je potřeba oblečení z tohoto materiálu vyprat. Oproti merino materiálu je zde praní použitého oblečení žádané. Nečistoty tvořené pocením lidského těla či venkovní nečistoty ucpávají póry v materiálu. Jemným praním za použití speciálního prášku tyto póry vyčistíme a navrátíme našemu oblečení původní vlastnosti.

Jak prát softshell:

  1. Praní začínáme vždy kontrolou kapes. Vyprázdníme veškerý obsah kapes.
  2. Zapneme všechny zipy, zkontrolujeme zapnutí i suchých zipů.
  3. Otočíme oblečení naruby a vložíme do pračky.
  4. Zvolíme šetrný program doporučený výrobcem oblečení i s teplotou praní.
  5. Nikdy nepoužíváme aviváž.
  6. Vždy používáme pouze speciální prací prostředek na softshell.
  7. Oblečení necháme řádně vyprat a vymáchat. Není na škodu přidat máchání v čisté vodě.
  8. Oblečení neždímáme v pračce ani v ruce. Oblečení necháme na ramínku odkapat od veškeré vody a poté jej sušíme ve vzdušné místnosti.
  9. V případě, že jsme postřehli snížené voděodolné vlastnosti materiálu, můžeme vyprané čisté oblečení impregnovat prostředkem na impregnaci.

Kdy je potřeba impregnovat?

Tento okamžik poznáme velmi jednoduše. V deštivých podmínkách nám přestanou kapky vody stékat po oblečení a materiál je saje do sebe. Také lze postřehnout na materiálu tmavší fleky vytvořené vodou, která nestekla. Impregnaci na oblečení lze zakoupit 2v1 se speciálním pracím práškem. Také lze velmi snadno vyprané a již uschlé oblečení ošetřit impregnačním sprejem. Nikdy neimpregnujeme špinavé oblečení. Impregnací akorát uzavřeme špínu do našeho oblečení a zhoršíme tím celkové vlastnosti našeho oblečení.

V případě, že již je vnitřní vrstva bundy potrhaná či jsou její vlastnosti v nepříznivých povětrnostních podmínkách, doporučujeme se kouknout na nové oblečení v naší nabídce: Softshell oblečení.

×

Splátková kalkulačka ESSOX

×