Skialpinismus - pohyb na lyžích ve volném terénu - 1. díl - Výběr lyží

Myslím si, že představovat skialpinismus v dnešní době není třeba. Sport, který obzvláště v posledních letech nabírá na popularitě mezi milovníky lyžování. Volný pohyb v horském terénu, nádherné slunečné počasí přinášející nezapomenutelné výhledy po okolí či sjezd ve volném terénu v čerstvém prašanu. Toto jsou body, které mě osobně nejvíce baví na skialpinismu. Každý si jistě najde ty své důvody, proč zrovna volí tento sport. Na první pohled se může zdát vše velmi jednoduché. Koupím nebo půjčím lyže s pásy, lyžáky, hůlky a mohu vyrazit vstříc dobrodružství. Kéž by to bylo tak jednoduché. Při detailnějším pohledu na skialpinismus se velmi rychle rozšíří seznam potřebných věcí. Pokusím se připravit jednoduchý seznam a průvodce prvními krůčky v tomto lyžařském odvětví. 

Skialpinismus - pohyb na lyžích ve volném terénu

Než se pustím do pomyslného seznamu, tak chci zdůraznit tu nejdůležitější položku tohoto seznamu. Nikdy si nezapomeň do hor přibalit respekt a úctu k horám. Můžeš mít sebelepší vybavení, můžeš být člověk s nejvíce zdolanými horskými vrcholy a i to nemusí zaručit bezpečný návrat domů. Nikdy nepodceňuj své zkušenosti a fyzickou zdatnost. Teprve v tuto chvíli ti bude zakoupené vybavení sloužit po dlouhé léta. 

Průvodce prvními krůčky Skialpinismu:

  1. Druhy skialpinismu a výběr lyží
  2. Vázání, boty a pásy
  3. Hůlky, přilba a brýle
  4. Oblečení 
  5. Batoh a doplňky
  6. Lavinové vybavení
  7. Desatero Skialpinismu

Lyže, vázání, boty a pásy

Lyže pro skialpinistické túry se dělí do různých kategorií a před jejich zakoupením se musíme zamyslet nad tím, jak si představujeme náš den na horách. Také musíme brát v potaz přibližné náročnosti terénu, kde a jak se chceme pohybovat a neopomenout vlastní lyžařské schopnosti. Zřejmě se nám hned na začátku nepodaří určit, který styl bude pro nás nejlepší, když si lyže neosaháme. 

Skialpinismus můžeme rozdělit na dvě větší pomyslné skupiny. První z nich je závodní skialpinismu. Tato skupina je více zaměřena na výstup a pohodlí při zdolávání svahu. Sjezd je pro tuto skupinu jen velmi rychlou variantou přesunu zpět do údolí pod další kopec. Lyže v této kategorii jsou velmi úzké pod vázáním (do cca 75 mm), jsou v délce do 160 cm a jejich velkou výhodou je nízká váha. Nízkou váhu a kratší délku lyží člověk ocení při náročném a dlouhém stoupání, také je mnohem snazší provést stoupací otočku. Zároveň tyto úzké a krátké lyže vyžadují vyšší lyžařskou úroveň při sjezdu.

Skialpinismus - pohyb na lyžích ve volném terénu - lyže_1

Druhá skupina se dá označit za klasický skialpinismus. Zde je důležité vzít v potaz vlastní lyžařské zkušenosti, výšku postavy a předpokládaný terén, kde se budu pohybovat. Lyže pro tuto skupinu má šířku pod vázáním od 80 mm a délka lyží se přizpůsobuje výšce postavy. Platí všeobecné pravidlo, že lyže v této kategorii může být o něco málo delší než je výška postavy. Zde je i váha lyže vyšší a snažíme se dosáhnout co nejlepšího kompromisu ovladatelnosti lyže při stoupání a sjezdu. 

Skialpinismus - pohyb na lyžích ve volném terénu - lyže 2

Dnešní nabídka skialpinistických lyží je velmi široká od širokých freeride lyží až po velmi úzké závodní modely. Vlastnosti lyží a ovladatelnost je ovlivněna tuhostí použitých materiálů. Kratší bývají ultra lehké závodní modely. S délkou lyže a její váhou stoupá ovladatelnost. V nabídce se najdou i všestranné modely lyží, které se snaží skloubit nejlepší vlastnosti lyží jedné i druhé skupiny. 

Před zakoupením vlastních lyží mohu doporučit vyzkoušet více typů lyží a udělat si jasnou představu o tom, do které skupiny se zařadím. Mnohdy může být člověk výsledkem sám překvapen. V dnešní době je síť půjčoven skialpinistického vybavení široká a vyzkoušením různých typů lyží můžeme dosáhnout mnohem většího požitku z krás skialpinismu. Také můžeme ušetřit nemalé peníze při zakoupení nevhodné lyže. 

I u nás v Pomelo Sport v Opavě máme v půjčovně skialpinistické sety. V případě potřeby zapůjčení setu nebo jen rady ohledně vybavení nás kontaktuj či se za námi zastav. Půjčovna Pomelo Sport: klikni zde

×

Splátková kalkulačka ESSOX

×