Skialpinismus - pohyb na lyžích ve volném terénu - 4. díl - Oblečení pro Skialpinismus

Důležité věci máme nachystané a můžeme pomalu vyrazit na první skialpinistický výlet. Stačí vybrat první trasu, obléct se a vyrazit. A v tuto chvíli jsem začal přemýšlet nad tím, co vše zabalím do batohu s sebou. Na klasické lyžování je vcelku jednoduché se obléct. Kalhoty, bunda a podle teploty na teploměru řeším další zateplovací vrstvy. Vyveze mě lanovka nahoru, sjezdem dolů se zahřeji a hlavním úkolem je nezmrznout v řadě a při jízdě nahoru. Zde ovšem cesta nahoru je po svých a to znamená v mém případě propocené triko a čepici. Prvotně jsem se to snažil přirovnat letní turistice, kdy stačí na batohu malý ručník z funkčního materiálu, náhradní triko a lehká bunda proti větru v batohu. Budeme se pohybovat ve stejném terénu, ale teploměr nebude ukazovat + 25, ale pohybuje se kolem 0 ve stínu. Situace se velmi rychle změní při zahájení stoupání po stráni, do které se opírá sluníčko a hřeje nás do zad. Vybrat vhodné prodyšné, rychle schnoucí a zároveň i hřejivé oblečení je základem pohodlného pohybu na lyžích po celý den. 

skialp-gbc7bd6197_1920

Každý zná sám sebe nejlépe a tomu i musí přizpůsobit vrstvení oblečení. Osobně i při zimní turistice v horách chodím poměrně na lehko s vrstvou méně, než lidé v mém okolí. Je to velmi individuální věc a já se teď pokusím představit existující možnosti, které ti usnadní výběr vhodného oblečení. Značek a možností je dnes v nabídce tolik, že se pokusím být co nejvíce strohý a pokusím se vždy vypíchnout mé nejoblíbenější kousky. 

Spodní vrstva - funkční prádlo

Se sportovní funkční vrstvou se zajisté setkal každý z nás, já osobně nemohu dopustit na vlastnosti produktů z merino vlny. Vyzkoušel jsem nepřeberně triček či spodků všech značek. Nejvíce mi vyhovuje funkční prádlo značky Ortovox. Hlavní výhodou této značky je použití kvalitních materiálů a také velmi široká nabídka produktů v této kategorii. PS: podívej se na produkty s označením Outlet a ještě ušetříš pár kaček

Pro delší či náročnější výlety doporučuji mít s sebou i náhradní spodní prádlo, ponožky i zimní podkolenky. Minimum váhy, které zaručí, že budu vždy v suchu. 

FUNKCNI PRADLO

Zateplovací vrstva - funkční mikina

Vždy hledám tuto vrstvu z materiálu, který je prodyšný a co nejrychleji schne. Osobně preferuji mikiny se zipem, díky kterému se dá ještě lépe regulovat teplota. Nejlepší volbou se mi zde jeví flísové mikiny, které naprosto splňují mé požadavky. Nabídka mikin zde: Flísové mikiny.

FLEECE

Svrchní vrstva

Sám ve většině případů volím softshellové kalhoty nebo kraťasy na svrchní vrstvu. Bundu vybírám tak, ať mi poslouží ve větrném počasí, sněhové přeháňce i jako ochrana při sjezdu. Vždy se snažím najít kompromis mezi váhou, velikostí a parametry bundy. Osobně se mi zdá nejlepší také bunda ze softshellu. Pro mou osobu je lepší nezateplená verze, ale vše záleží hodně od toho, jak každý z nás choulostivý na teplo a zimu. Pro milovníky většího tepla lze doporučit zateplené či péřové bundy, které krásně hřejí. 

BUNDA

Doplňky, které zahřejí

Nepostradatelnou položkou našeho seznamu jsou i rukavice, čepice či čelenka. Vždy se snažím alespoň trochu sledovat předpověď počasí a dle předpokladů volit robustní nepromokavé lyžařské rukavice nebo tenčí rukavice do teplejších dnů. Tenčí rukavice mají tu výhodu, že se mnohem méně potí ruka, ale nejsou zase tak odolné proti vodě či velkému mrazu. V případě, že si místo čelenky zvolím čepici, tak se snažím vybírat čepici z funkčního materiálu, která je prodyšná a rychle schne. V případě teplejšího počasí a pohybu jen v tenké mikině se snažím nezapomenout nákrčník. Krk je zřejmě jedno z nejnáchylnějších míst, které mi prochladne a škrábání v krku naprosto nesnáším.  

RUKAVICE

Vypadá to vše složitě, ale já se snažím nevynechat nic podstatného, co mám na seznamu skialpinistického výletu. Věřím tomu, že většinu zmiňovaných věcí každý sportovně založený člověk má doma. Ve většině případů půjde o to doladit malé detaily a navštívit vhodnou půjčovnu na první seznámení se skialpinistickým lyžařským setem. 

×

Splátková kalkulačka ESSOX

×