Skialpinismus - pohyb na lyžích ve volném terénu - 6. díl - Lavinové vybavení

V předchozím díle jsem nakousl nutnost myslet na svou ochranu a neukazovat jen tu krásu skialpinismu, ale hovořit i o možném riziku spojeným s tímto sportem. Naprostý základ je mít s sebou alespoň malou lékárničku pro ošetření akutních věcí či poskytnutí první pomoci. Tyto lékárničky od firmy Ortovox jsou velmi lehké, obsahují vše potřebné pro poskytnutí první pomoci a snadno se díky svým kontrastním barvám hledají v batohu. Dlouhý čas jsem vše potřebné nosil zavřené v ZIP sáčku, který po čase povolí nebo se roztrhne. Lékárnička je universální, malá, lehká a sám ji nosím jak při letní turistice, tak i zimních sportech. Děkuji za to, že jsem ji nikdy nebyl nucený použít, ale v tomto případě obzvláště platí přísloví: "Štěstí přeje připraveným". 

Skialpinismus - pohyb na lyžích ve volném terénu 4

Základní lavinová výbava

Už jsem to přísloví o štěstí zmiňoval v předešlé větě. Základním pravidlem po pohyb ve volném horském terénu je sledovat aktuální předpověď počasí. sledovat od místní horské služby aktuální situaci i lavinový stupeň. Také je potřeba předem prostudovat v mapě volný terén, do kterého se pouštíme. Jsou to maličkosti, které zaberou pár minut, ale mohou nás ochránit před velkým nebezpečím. V terénu se musíme samozřejmě chovat opatrně a v případě špatného pocitu nebo signálech nebezpečí není ostudou se otočit a vrátit zpátky dolů. Jsou to maličkosti, které rozhodují o našem zdraví. Také nikdy nepřeceňuj svoje fyzické síly a nepodceňuj náročnost terénu. Jednoduše řečeno, měj respekt k horám. 

Do základní lavinové výbavy se řadí vyhledávač, sonda a lopata. Vyhledávače se dají v dnešní době sehnat od více ověřených firem na trhu. I zde doporučuji nastudovat rozdíly mezi vyhledávači, zapůjčit si je a teprve potom se rozhodnout pro specifickou značku. Z aktuální nabídky vybírej z 3-anténových verzí. Vyhledávač, alias pípák funguje tak, že v okruhu kolem sebe vysílá signál, který v případě potřeby záchranná jednotka velmi rychle lokalizuje a šetří se s tím důležitý čas pro záchranu. Dnešní moderní systémy snadno identifikují i více zasypaných osob v lavině.

PIPAK

Další pomůckou je lavinová sonda. Jedná se jednoduchou pomůcku pro vyhledání zasypaného. Pípák nás přivede do přibližného místa vysílání signálu a pomocí sondy snadno lokalizujeme polohu zasypaného. Sondy jsou z lehkých, ale odolných materiálů a různých délek. Většina sond je rychle rozložitelných a zpevněných vnitřním kovovým lankem. Sondy jsou opatřeny i značením přibližné hloubky. Čím více se při vykopávání blížíme k zasypanému, musíme být opatrnější a sledovat přibližnou vzdálenost pomocí značení na sondě. 

Nedílnou součástí tohoto základního tria je i lehká teleskopická lopata. Díky ní se snadno a rychle dostaneme k zasypané osobě. Vše se dnes vyrábí z odlehčených, ale pevných materiálů s možností zavěšení na batoh. Funkci lopaty není třeba více popisovat. 

V neposlední řadě zde připojím i již v minulém díle zmiňovaný lavinový batoh. Jedná se o batoh se speciálním vakem, který při nebezpečí pádu aktivujeme. Dojde k nafouknutí vaku, který chrání krční páteř či hlavu před nárazy a hlavně nás v sunoucím se sněhu vytahuje na jeho povrch. Aktivovaný vak se během chvíle nafoukne a udrží nás na povrchu laviny. Existují batohy s možností nafukování pomocí zásobníku s plynem, baterie s ventilátorem či pomocí kondenzátorů a baterií. Při volbě batohu musíme taky přihlédnout na možnosti poutek a efektivního zavěšení či připevnění lyží a věcí k batohu, vnitřní velikost batohu a hlavně to, jak nám sedí na zádech. V případě volby batohu značky Ortovox lze zakoupit nejdříve samostatný batoh a poté dle potřeby dokoupit lavinový systém. 

LAVINOVY BATOH

To nejméně příjemné téma máme za sebou. Pevně věřím, že jsem nikoho nevystrašil, ale musel jsem zde otevřít i toto téma bezpečnosti. V začátcích a při prvních krůčkách na skialpinistických lyžích nebudeme potřebovat tuto výbavu. Většina z nás bude první kroky zkoušet ve známém prostředí či v terénu, kde hrozba těchto rizik je minimální. Teprve, až tě pohltí nádhera tohoto zimního sportu spojená s velkou svobodou a samozřejmě i velkou odpovědností, tak si vzpomeň na tyto řádky a dostatečně se připrav do náročného terénu. 

V posledním díle se podíváme na pomyslné desatero skialpinismu a věřím, že už to bude zase mnohem veselejší.  

×

Splátková kalkulačka ESSOX

×