Skialpinismus - pohyb na lyžích ve volném terénu - 2. díl - Výběr bot, vázání a pásů

Ahoj, 

minule jsme se podívali na základní rozdělení skialpinismu a okrajově se věnovali rozdílům skialpinismu a lyžím. V dalším díle našeho Pomeláckého průvodce do světa skialpinismu se budu věnovat vázání, botám a pásům. Vybavení, které je nedílnou součástí skialpinismu a neobejdeme se bez něj. Doporučuji být pozorný i při výběru těchto věcí, protože špatně zvolená bota nám dokáže hodně znepříjemnit požitek z celého dne. 

Skialpinismus - pohyb na lyžích ve volném terénu 2

Vázání

Kategorie vázání se dělí na dva základní druhy. Rámové vázání a Pinové vázání. Rámové skialpinistické vázání bylo první velmi rozšířenou variantou pohyblivého chodícího vázání. Většinou se jednalo o kovový rám umístěný pod vázáním, který se ve špičce zvedal. Tím bylo umožněno napodobovat klasickou chůzi a pohyb vpřed. Tyto vázání byly pevné a vhodné pro velmi náročné sjezdy v extrémním terénu. Tyto skvělé vlastnosti vázání byly ovšem draze vykoupeny jeho váhou.

ram

Postupem času přišla společnost Dynafit s novým lehčím typem - Pinové vázání. Dlouhé roky měla certifikovaný patent a byla jedinou firmou, která tyto vázání dodávala. Od doby, kdy vypršelo patentové omezení na pinové vázání, se velmi rychle rozšířila nabídka kvalitních pinových vázání na trhu. Jedná se o velmi lehké vázání dosahující u top závodních modelů váhy pouhých 200g. Pinové vázání se jednoduše ovládá a chodícího pohybu se dosahuje upevněním lyžáku do speciálních pinů na špičce vázání. Zde se již nezvedá celá konstrukce vázání, ale pohybuje se pouze špička boty ve vázání. Před sjezdem se musí přepnout vázání pootočením z chodícího režimu do sjezdového. Tento typ jednoduchého avšak velmi efektivního vázání poměrně rychle vytlačil ze svahů rámové vázání. Je mnohonásobně lehčí a pevnost vázání dostačující pro veškeré sjezdy. Rámové vázání dnes volí většinou zapálení freeride lyžaři, kteří se vrhají dolů ve velmi náročných terénech. 

pin

Lyžáky - boty pro skialpinismus

Alchymie, takto se dá jednoduše nazvat výběr vhodných a pohodlných bot pro skialpinismus. Předpokládám, že se do tohoto sportu budou pouštět převážně lidé, kteří mají zkušenosti s ovládáním sjezdových lyží. A zajisté každý z nás zažil jaké to je, když nás v lyžáku tlačí noha. Někdy stačí povytáhnout a srovnat ponožku, jindy použít tenčí variantu ponožky. V některých případech jde o špatně zvolenou lyžařskou botu a než se celý den trápit na svahu je mnohem lepší botu vyměnit úplně za jinou. Věřím, že se většina lidí, která aktivně lyžuje se našla v předchozích řádcích. Jinak to není ani při výběru boty pro skialpinismus. V botě většinou trávíme celý den a není nic horšího, než otlak či puchýř ze špatně zvolené boty. V této kategorii se nedá vytáhnout ani poradit jaká bota je pro tvou nohu nejlepší. Nabídka skialpinistických bot od různých výrobců je velmi široká. Existují opět závodní ultralehké modely, poté jsou v nabídce velmi tvrdé boty pro extrémní sjezdy. Existuje i třída universálních bot, která úspěšně kloubí vlastnosti jedné i druhé boty a pro většinu z nás bude nejlepší volbou. Mou nejlepší radou při výběru bot je: Zkoušet, zkoušet a ještě jednou zkoušet před zakoupením boty

BOTA

Stoupací pásy

Častokrát zaznívá otázka ohledně stoupání lyžařů do kopce. Jak to, že jim to neklouže a jdou přímo nahoru. Není to žádný speciální um daného lyžaře, ale vlastnost stoupacích pásů, které se před každým výstupem připevňují na lyže. V dnešní době má většina výrobců pásy přizpůsobené speciálně podle modelu lyží. Pásy musí na lyži sedět přesně na milimetr. Nejlepší variantou je, když mají pásy uchycení na obou koncích lyže a jsou řešeny přímo v kompletu s danou lyží. Existují i pásy s univerzální šířkou, které si ořežeme dle šířky vlastních lyží a dosáhneme ideálních rozměrů. Jedině takto dosáhneme dostatečné opory při stoupání v terénu. V nabídce prodejců jsou syntetické, mohérové a kombinované pásy ve variantách s lepidlem či bez. Varianta pásů s lepidlem jsou o něco málo spolehlivější a méně podkluzují ve svahu. Musíme zde sledovat stav lepící vrstvy a podle potřeby tuto vrstvu obnovit. O všechny typy pásů se musíme po výletu starat: Nikdy nenechat pásy nalepené na lyži, vždy je sušit a podle stavu obnovovat vrstvu lepidla a vosku. 

PÁSY

Došel jsem k závěru dnešního článku. Pro mnohé začátečníky to může znít hrozně složitě, ale není potřeba se děsit. Vše se dá v dnešní době jednoduše koupit v již připraveném a ozkoušeném kompletu. Vše se dá prvně v půjčovně zapůjčit a vyzkoušet. Případně ti velmi rádi poradíme s výběrem vhodného vybavení. 

×

Splátková kalkulačka ESSOX

×