Skialpinismus - pohyb na lyžích ve volném terénu - 3. díl - Hole, helmy a brýle

První dva díly našeho pomeláckého speciálu se věnují vybavení kolem lyží a bot. Dnes jsem si připravil sekci o drobnějších, ale stále důležitých věcech, na které nesmíme nikdy opomenout. Skialpové hole, helmy a brýle. Věci, které se velmi snadno zapomenou doma či ztratí při chvilce nepozornosti, ale při skialpinismu jsou nadmíru důležité. 

mountains-g2d21c3dee_1920

Hole

Pro skialpinismus jsou vhodné veškeré hůlky s dostatečnou dlouhou rukojetí pro držení. Osobně mohu nejvíce doporučit teleskopické hůlky s prodlouženým madlem. Neexistuje nic horšího, než stát ve svahu a upravovat si co 20 kroků délku hole vůči svahu. V tomto případě si nastavíme svou vhodnou délku holí na začátku a v příkrém stoupání pouze přehmátneme po prodlouženém madle. Jak jednoduché a efektivní. V široké nabídce nalezneme 2-3 dílné hole. Ze své vlastní zkušenosti mohu doporučit ty dvoudílné. Mnohem lépe se v chladném počasí ovládají a čím méně pohyblivých komponentů zde je, tím lépe. Také při výběru holí platí zásada, že se díváme po verzích bez poutek či speciálním mechanismem pro snadné oddělení v případě potřeby. Během pohybu na rovině můžeme poutka využít, ale při stoupání, kde hrozí potenciální nebezpečí pádu lavin se poutka z bezpečnostních důvodů nevyužívají. Výrobci holí pro skialpinismus používají různé trhací či magnetické mechanismy pro zvýšení bezpečnosti. Nedílnou součástí holí je i dostatečně velký zimní talířek, který zamezuje velkému boření hole. 

HOLE

Helmy

Nedokážu si z vlastních zkušeností představit aktivní stoupání s nasazenou helmou. Při aktivním pohybu v terénu doporučuji s přihlédnutím na nebezpečnost terénu mít čelenku či čepici z prodyšného materiálu. Sám se osobně při stoupání dokážu pěkně zapotit, proto volím tuto možnost. Helmu mám ovšem vždy nachystanou a připnutou na batohu. Při sjezdu terénem není potřeba zmiňovat důležitost helmy. Vždy jde o naše vlastní bezpečí a zdraví.

helma

Brýle

Zimní počasí a jakýkoliv pohyb po zasněžené krajině je spojen s potřebou ochrany zraku před sluncem, větrem či sněhu. Osobně doporučuji mít s sebou nejen lyžařské brýle, ale i sluneční. Lyžařské brýle se dají využít při náhlé změně počasí a nepřekvapí nás v tu chvíli ani sněhová bouře. Sluneční brýle jsou mnohem pohodlnější, když jsme teprve ve stoupací fázi. Snadněji větrají a ochrání nás před slunečními paprsky, které se odráží od sněhu. Sám jsem vždy přemýšlel kvůli váze v batohu, která varianta je lepší. Zákon schválnosti zde funguje na 100%. Ve chvíli, kdy jsem měl pouze sluneční, scházeli mi pevné lyžařské a obráceně. Postupem času jsem se naučil nosit a používat oboje.

BRÝLE

V dalším díle se koukneme po variantách vhodného oblečení pro skialpinismus. Musíme zde řešit prodyšnou část při stoupání nahoru a dostatečně teplou vrstvu při dlouhém sjezdu zpět do údolí.

×

Splátková kalkulačka ESSOX

×