Skialpinismus - pohyb na lyžích ve volném terénu - 7. díl - Skialpinistické desatero

Štěstí přeje připraveným. Řídím se tímto příslovím a vždy se dostatečně připravuji na pohyb v horském terénu. Díky tomu mě napadlo jako poslední část našeho seriálu o Skialpinismu sepsat toto desatero. Neříkám, že se tím musí každý nutně řídit bod po bodu, ale mně se už ne jednou vyplatila příprava pod kopcem. Body, které zde budu vypisovat jsou vcelku univerzální a nepoužívám je jen v zimním období na lyžích, ale celoročně při turistice. 

Skialpinismus - pohyb na lyžích ve volném terénu 5

Desatero:

  1. Vždy do hor vyrážej zdravý a v kondici - Ať už se jedná o skialpinistickou túru na lyžích nebo turistický výlet, vždy buď fit. Pokud se jedná o aktivitu po delší době, přizpůsob tomu trasu a nikdy nepřeceňuj svou kondici a připravenost. V případech, kdy vyrážíte jako skupina, musí se tempo přizpůsobit nejpomalejšímu členovi skupiny. Nenechávej nikdy takového člena samotného s myšlenkou, však on nás dojde. Vždy se pohybuj takovým tempem, které zvládne tvé tělo. Dostat se nahoru na kopec je teprve půlka cesty. 
  2. Parťák znalý terénu či techniky - Pokud máš ve svém okolí někoho, kdo se aktivně pohybuje v lokalitě tvého plánovaného výletu, zeptej se ho na rady. Většina lidí pohybujících se na horách je velmi sdílná se svými znalostmi, ale i zážitky. Pokud tě nedoprovodí, vyzvídej a vybírej nejlepší lokalitu dle jeho rad a tipů. V případě, že v tvém okolí nikdo takový není, vyzkoušej hledat na internetu. To stejné platí i o technice lyžování. Pokud si nejsi jistý, klidně prvně navštiv kurz a čerpej cenné rady od instruktora. 
  3. Plánuj, plánuj a ještě jednou plánuj - Nikdy se nespoléhej na dokonalost značení trasy, stačí se jednou špatně otočit a značka může být k nenalezení. Před výpravou do hor si vždy prostuduj trasu. Vytyč si pomyslné průchozí a orientační body a těch se drž i při pohybu v horském terénu. Nikdy zbytečně nepanikař a vždy se můžeš vrátit se svých vlastních stopách do posledního známého místa. V případě skupiny doporučuji den před výletem projít společně celou trasu a seznámit s ní všechny účastníky. 
  4. Nespoléhej se na mapu v mobilním telefonu - Není nic snadnějšího, než v průběhu dne v horách vytratit telefon či mít naprosto vybitou baterku. V druhém případě ti pomůže powerbanka, v prvním případě ti nepomůže nic jiného než papírová mapa. Vždy měj i náhradní baterky do čelovky. Mráz dokáže vše velmi rychle vybít. 
  5. Sleduj lavinovou předpověď a předpověď počasí - V každé horské oblasti se může nejen předpověď počasí velmi rychle změnit. Sleduj dlouhodobou předpověď, sleduj aktuální předpověď ve chvíli kdy vyrážíš a dej i na svůj úsudek při pohledu z okna. Aktuální informace o lavinovém nebezpečí a jeho stupni najdeš vždy na stránkách horské služby dané oblasti či na stránkách horské oblasti. 
  6. Dodržuj rozestupy - při pohybu ve skupině dodržuj bezpečné rozestupy podle terénu. Minimalizuje se tak tlak na sněhovou pokrývku a tím i riziko sesunu sněhu. Vždy buď v dostatečné vzdálenosti od dalšího lyžaře, při sjezdu a rychlém pohybu znásob minimálně 3x délku rozestupu. V extrémně náročném terénu zahajuj sjezd až ve chvíli, kdy vidíš kolegu již v bezpečné zóně pod sjezdem. 
  7. Kontroluj, kontroluj a kontroluj - vždy si před vyražením na túru zkontroluj potřebnou výbavu. Nemusíš se stydět za seznam, který si budeš odškrtávat. Raději si vše vždy 3x zkontroluji, než zjistit, že jsem si zapomněl rukavice, hůlky, pití či nutné léky. 
  8. Informuj - ať už jsi sám nebo ve skupině, vždy informuj někoho blízkého o tom, do jaké oblasti vyrážíte a v kolik hodin předpokládáte návrat. Nejlépe i v průběhu dne odesílej informace o aktuální poloze. Zdá se to jako kravina, ale v případě nouzové situace to dokáže velmi uspíšit lokalizaci toho, kde se člověk nachází. Ve chvíli, kdy jde o život, rozhoduje každá sekunda.
  9. Odpočívej a doplňuj energii - dělej si přestávky, dodržuj pitný režim, doplňuj energii vhodnou stravou dle svého uvážení. Vyvaruj se situacím s hladověním či extrémnímu přejídání. Měj dostatek tekutin, v případě velkých mrazů měj nejlépe i termosku s teplým nápojem. 
  10. Respektuj přírodu - nikdy nepodceňuj sílu hor, nikdy nepřeceňuj svou fyzickou kondici a všímej si všech signálů kolem sebe. Ber ohledy na zvěř pohybující se v horském terénu a nechovej se hlučně. Dodržuj pravidla daných oblastí, národních parků či přírodních rezervací. Nikdy nenechávej v horách žádné odpadky. 

 Jedná se o pár základních pravidel, které já osobně vždy dodržuji při pohybu v horách. Jednoduše se to dá shrnout do pár vět, ale takto to máme pěkně a přehledně. Doufám, že minimálně jedna rada z celého našeho seriálu o skialpinismu bude někomu nápomocná a pomůže mu k nezapomenutelným zážitkům a úsměvu na tváři. V případě, že máš jakékoliv dotazy na vybavení, plánování tras či se chceš s námi podělit o zážitky, klidně nám do Pomelo Sport napiš. 

Závěrem popřeji každému mnoho pozitivních zážitků z hor a příběhů k vyprávění. Také každému přeji, ať veškeré lavinové vybavení zůstane nepoužité a těším se na další z našich speciálů, které už chystáme. Zkusíš si tipnout, co bude naše další téma? :) 

 

×

Splátková kalkulačka ESSOX

×