Co je to bikepacking a jaké kolo je nejlepší?

Bikepacking je nový trend, který umožňuje objevovat svět ze sedla kola. Místo toho, abyste vyrazili do penzionu v jedné z oblíbených cyklistických oblastí a vyjížděli na denní výlety naložíte na kolo všechno potřebné a vydáte se vstříc dobrodružství. Jaké kolo je ale na bikepacking potřeba, bez jaké výbavy se neobejdete a proč stojí cestování na kole za vyzkoušení?

Co je to bikepacking

Bikepacking by se dal definovat jako minimalistická nebo ultralight cykloturistika. Podobně jako u pěších přechodů hor spočívá kouzlo v umění dobře se zabalit, tentokrát ale naložíte vše potřebné na kolo. Výlety mohou být jen přes noc, ale také dlouhé několik dní a stovek kilometrů.

V čem se liší bikepacking od klasické cykloturistiky? Při bikepackingu necháte doma klasické brašny na nosiče a zabalíte se místo nich do speciálních brašen na bikepacking. Ty neposkytují tolik prostoru, ale nic vás s nimi nedrží na klasických cyklostezkách. Můžete se tak vydat i do terénu, mimo vytížené trasy, užívat si přírodu a skutečnou svobodu na dvou kolech.

brašna na kolo

Ideální kolo na bikepacking

Bikepacking se dá zvládnou v podstatě na jakémkoliv kole – jen městská kola a kola na speciální disciplíny raději nechte doma. Pokud vás na bikepackingu láká hlavně možnost vydat se i do terénu a objevovat nová místa, ideální nebude ani silniční kolo. Na druhou stranu i těm, kteří upřednostňují asfaltové cesty cykloturistika nalehko snadno přiroste k srdci.

Ideální kolo by mělo:

 • Být odolné
 • Mít nízkou váhu
 • Zvládat různé povrchy
 • Poskytovat prostor k uchycení brašen

Nakonec se ale výběr kola odvíjí zejména od stylu jízdy, který vám vyhovuje.

Silniční kola

Silniční kola jsou uzpůsobena na jízdu po hladkých asfaltových silnicích. Úzké a hladké pláště a velmi nízká hmotnost umožňují rychlou jízdu, na polní cestě ale moc daleko nedojedete. Vzhledem k nákladu a delší vzdálenosti je pro zachování pohodlí při backpackingu na silničních kolech vhodné vsadit na širší pláště, alespoň 30 mm.

Horská kola

Horská kola neboli MTB kola využijete zejména do hrubšího, přírodního terénu. Bez většího problému na nich zdoláte kameny, boule a kořeny, mokrý terén nebo dokonce sníh. Zároveň s nimi můžete jezdit i po cyklostezce či silnici, ale je potřeba počítat s větším odporem kvůli širšímu plášti.

Trekingová a cyklokrosová kola

Trekingová a krosová kola mají mnoho společných vlastností. Využijete je zejména na hladký a zpevněný terén, ale krásně zvládnou i polní cesty. Jsou v podstatě kombinací horských a silničních kol, ideální na klasickou cykloturistiku. Oproti horským kolům mají jemnější vzorek a užší pláště, jsou proto na hladkém terénu rychlejší, zároveň vás ale nepřekvapí nerovnosti.

Hlavní rozdíl mezi trekingovým a krosovým kolem spočívá v jejich využití.

 • Trekingová kola využijete zejména na cykloturistiku, klidně i na dlouhé, několikadenní výlety. Poskytují dostatek pohodlí, snadno na ně umístíte brašny na nosiče a zvládnete jízdu za nepříznivého počasí i v noci.
 • Krosová kola využijete spíše na sportovnější jízdu a kratší vyjížďky. Mají delší rám a umožňují efektivnější šlapání. Pro ušetření hmotnosti jim zpravilda chybí doplňky, jako jsou blatníky, nosiče, světla či stojánek. Ty ale samozřejmě můžete zvlášť dokoupit.

Krosová kola jsou v posledních letech na ústupu, jelikož je pomalu ale jistě nahrazují gravel kola.

Gravel kola

Gravel kola propojují benefity silničního a krosového kola. Pneumatiky mají široké asi jako krosové kolo, nemají odpružení a řídítka jsou stočená tzv. na berany. Gravel zvládne jak hladké asfaltové silnice, tak lesní a polní cesty a to s víc než přijatelnou rychlostí. Některá gravel kola mají delší upevňovací body a pojmou tak více vybavení. Pro mnoho vyznavačů bikepackingu neexistuje na lepší kolo než právě gravel.

Základní výbava na bikepacking

Stejně jako u několikadenních přechodů hor, i při bikepackingu s sebou neustále vše nosíte, respektive vozíte. Proto je dobré soustředit se na praktičnost, využitelnost a váhu vaší výbavy. Řadu tipů si tak můžete vzít z našeho článku o ultralight výbavě na přespávání v horách, ale také o ultralight oblečení. Na kolo ale budete samozřejmě potřebovat některé speciální kousky.

Brašny na kolo

Na bikepacking jsou ideální beznosičové brašny, které ušetří na kole váhu. Jednak není potřeba nosič, ale i samotné brašny jsou lehčí než klasika. Zpravidla jsou také vyrobené z nepromokavého materiálu, což oceníte zejména v terénu, ale také v dešti.

Bikepacking brašny umístíte na tři místa: na řídítka, na rám a pod sedlo. Se správnou výbavou a trochou snahy sem zabalíte všechno, co na několikadenní výlet potřebujete. Při balení záleží na velikosti brašen a vašich preferencích, oblíbené je ale více-méně následující rozložení:

 • Brašna pod sedlo: Objemnější předměty, které nepotřebujete při jízdě, jako je karimatka, hamaka, ultralehký stan nebo tarp, teplé oblečení, vaření atd.
 • Řidítková brašna: Opět věci, které nepotřebujete za jídzdy – spacák, oblečení, jídlo atd.
 • Brašna na horní rámovou trubku: Svačina, doklady, telefon, peníze – jednoduše vše, co můžete potřebovat na cestě.
 • Brašna na rám: Náhradní díly a nástroje na opravy a další věci, které při jízdě (snad) nebudete potřebovat, ale je potřeba je mít s sebou.

K brašnám můžete vzít také batoh. Na zádech vám vůbec nemusí překážet, dobře vybraný cyklobatoh ani neucítíte.

gravel bikepacking

Vybavení na nocování

Pokud na výletě přes noc nemáte v plánu návrat do civilizace a hotel, bude potřeba přibalit výbavu na nocování. Nejdůležitější je kvalitní spacák a karimatka, podle počasí a místa přespávání je pak vhodné zvážit také stan, tarp či bivak nebo houpací síť.

Tip: Vsaďte na ultralehkou výbavu, která se snadno sbalí a připevní na kolo.

Cykloblečení na bikepacking

O tom, proč je na kolo důležité cyklooblečení jsme v našem magazínu již psali. Při bikepackingu je navíc potřeba připravit se na různé povětrnostní podmínky. Kromě základu na kolo určitě přibalte nepromokavou bundu, oblečení na převlečení a teplou vrstvu na večer.

bikepacking brašny

Další vybavení na bikepacking

Na bikepacking se hodí ještě několik dalších drobností. Kromě helmy, vhodných bot a světel na kolo si určitě přibalte:

 • Čelovka nebo baterka na večer
 • Jídlo, voda a potřeby na vaření
 • Toaletní potřeby a lékárnička
 • Sada na opravu defektů
 • Tak a teď už víte všechno důležité o bikepackingu a je jen potřeba vymyslet, kam se vydáte na svůj první výlet. Dobrodružství zdar!
×

Splátková kalkulačka ESSOX

×