Podzimní cyklistika – Jak si užít barevný podzim na kole

Barevná příroda, příjemná teplota a poloprázdné cyklistické trasy dělají z babího léta nejkrásnější období pro cyklistiku. Denní teploty slunečných dnů dosahují více než 20° hodnot a odpolední vyjížďka přírodou je nádherná. Při celodenní vyjížďce je už potřeba počítat s tím, že dny jsou kratší, změny teplot v průběhu dne výrazné a večerní vítr v zádech studený. Tomu je zapotřebí maličko přizpůsobit oblečení na kolo a ochránit tím vlastní zdraví.

Podzimní cyklistika – Jak si užít barevný podzim na kole

Přijde mi zbytečné koncem prázdnit zazimovat kolo, když nás čekají ještě 2-3 měsíce ježdění v příjemných podmínkách. Vystačí dodržet pár základních pravidel v oblékání a vyjížďky budou naprosto dokonalé. Hlavní z pravidel je vrstvení oblečení na těle. Také nezapomínat na vhodné doplňky na kolo. A dávat pozor na spadané listí. Při dodržení těchto maličkostí bude podzimní vyjížďka jednou z nejkrásnějších v celém roce.

Vhodné oblečení pro podzimní cyklistiku:

  1. Spodní funkční vrstva – Funkční trika
  2. Druhá vrstva – Cyklistické dresy
  3. Větruodolné bundy a vesty
  4. Podzimní cyklistické doplňky

Spodní funkční vrstva – 1. vrstva

Neprochladnout či se zbytečně nepotit záleží na správné volbě vrstev oblečení. Základní spodní vrstvu doporučuji volit funkční prádlo. Úkolem této vrstvy je udržet nás v suchu. Funkční prádlo bývá vyrobené ze syntetických vláken či přírodního materiálu jako je merino vlna. Je jen na nás, který materiál zvolíme. Osobně doporučuji sáhnout po funkčním prádlu z merina, ale jsou i lidé, kteří preferují čistě syntetiku. U trik budeme vybírat z variant s krátkým či dlouhým rukávem. Pro ochranu noh můžeme volit z dlouhé nebo ¾ délky pro ženy i muže. Pro naprostý komfort je v nabídce i funkční spodní prádlo.                                                                                            
Podzimní cyklistika – Jak si užít barevný podzim na kole 2

Cyklistické dresy – 2. vrstva

Podle venkovní teploty volíme různě zateplené dresy. Také máme na výběr z dresů s dlouhým a krátkým rukávem. Dle stupně zateplení máme dresy, které využijeme v průběhu celého roku. Opakem těchto dresů jsou zateplené dresy s česaným vláknem pro teplotní komfort v chladných měsících. V přívětivém počasí můžeme vyrazit v kraťasech, v horších podmínkách můžeme volit mezi cyklistickými návleky a cyklistickými kalhoty. Cyklistické návleky mají výhodu v tom, že jsou velmi skladné a dle potřeby je vytáhneme z batohu. Oproti tomu cyklistické kalhoty nám v chladnějším počasí nabízí nejen tepelnou ochranu noh, ale i beder. 

Podzimní cyklistika – Jak si užít barevný podzim na kole 3

Větruodolné bundy a vesty – 3. vrstva

Zde se nejedná o velkou neskladnou bundu, ale o funkční cyklistickou bundu, která se pohodlně vlézá složená do kapsy dresu nebo batohu. Při výběru takové bundy musíme vždy myslet na to, ať má prodlouženou zadní část. Jedině takto nám ochrání záda v cyklistické poloze. Také doporučuji myslet na to, aby bunda byla nejen odolná proti větru, ale měla alespoň základní ochranu proti dešti.

Podzimní cyklistika – Jak si užít barevný podzim na kole 4

Podzimní cyklistické doplňky

Volba doplňků se vždy odvíjí od toho, jakou hodnotu nám ukazuje teploměr za oknem. V teplejších dnech si vystačíme s funkční čelenkou pod přilbou a rukavicemi s krátkými prsty. Ve chvíli, kdy teploty začínají padat dolů to začíná být trochu obsáhlejší. Čelenku doporučuji vyměnit za tenkou cyklistickou čepici. Volit tenké a nepromokavé rukavice s dlouhými prsty. Také doporučuji do výbavy zařadit již zmiňované cyklistické návleky. Návleky máme na ruce, na nohy a na tretry. Z vlastní zkušenosti doporučuji mít alespoň návleky na tretry vždy po ruce. Tedy spíše na botě. Ochrání botu nejen teplotně, ale i proti vodě a dalším nečistotám. Návleky jsou velmi skladné, vlezou se do každého batohu a mohou nás zachránit v situacích s nečekaným ztížením podmínek.

Již vícekrát jsem zmiňoval i pojem batoh. To, jak si vybrat správný cyklistický batoh jsem rozebíral v samostatném článku. Všechny tipy a rady pro výběr vhodného cyklistického batohu najdeš zde: Jak vybrat cyklistický batoh.

Závěrem přeji každému z nás mnoho barevných podzimních kilometrů na kole. A také budu apelovat na to, že zdraví máme jen jedno a je potřeba myslet i na naši bezpečnost. V podzimním období se mnohem dříve stmívá a je potřeba mít vhodné osvětlení a reflexní prvky na kole i oblečení.

×

Splátková kalkulačka ESSOX

×