Ultralight výbava: Co si sbalit na vícedenní trek a spaní v horách

Chystáte se na túru u nás, v Alpách nebo vás čeká dokonce dlouhá vysokohorská výprava? Kdykoliv plánujete několikadenní výlety, zejména přespávání v horách, správně zvolená výbava je klíčem k pohodlí a bezpečí. Dali jsme dohromady několik tipů, díky kterým budete přesně vědět, co sbalit na spaní do hor tak, aby vám nic nechybělo, ale nenosili jste zbytečná kila navíc.  

Klasická vs. ultralehká výbava do hor

V posledních letech se čím dál více mluví o tzv. ultralight neboli ultralehké výbavě do hor. Její obliba stoupá především s délkou a náročností výpravy – na jednodenní trek vám příliš nevadí nést o kilo, dvě navíc, u delších a náročnějších výprav, kdy potřebujete mnohem více věcí, se ale každý gram pronese. 

Rozdíl mezi klasickou a ultralight výbavou spočívá především ve čtyřech faktorech:

 • Hmotnost: Největší rozdíl je logicky hmotnost. Klasická výbava je často vyrobená z těžších a odolnějších materiálů, na ultralight výbavu se pak používají moderní, odlehčené materiály. 
 • Funkčnost: Klasická výbava často nabízí vyšší stupeň ochrany a odolnosti. Pevnější stan je například odolnější vůči větru, dešti a sněhu, klasický batoh má zase mnoho praktických kapes a spacák se syntetickou výplní zahřeje, i když je vlhký.
 • Pohodlí a komfort: S ultralehkou výbavou musíte často oželet určitý komfort. Menší stan, potřeba udržovat stále suchý spací pytel a minimum věcí ale oceníte po celou dobu, co výbavu ponesete na zádech.
 • Cena: Ultralehká výbava je zpravidla dražší než klasická, zejména pokud chcete dosáhnout srovnatelného komfortu a ochrany. Vyšší cenu mají na svědomí zejména dražší materiály a jejich vývoj.

Při výběru výbavy je skutečně potřeba zvážit mnoho faktorů. Snižovat váhu není vlastně vůbec nutné, ale lehčí batoh zvýší komfort při chůzi. Pozitivní vliv má i na vaši rychlost, jistotu a bezpečí.Výbavu můžete obměňovat postupně nebo například na ultralight vsadit jen u věcí, u kterých vám to dává smysl. Za zmínku jistě stojí i to, že ultralight vybavení je často méně odolné a je třeba o něj více pečovat.

ultralehký stan

Výbava na přespávání v horách a na horských chatách

Největším specifikem dlouhých treků je oproti těm jednodenním samozřejmě přespávání v horách. Kompletní výbava na přespávání může mít 15 kilo, ale zvládnete to i třeba pod 3 kila. 

Stan, tarp a další přístřešky

Když pojedete kempovat někam, kde postavíte stan na několik dní, pravděpodobně upřednostníte pohodlí. Jednou přenést velký, těžký stan zase tolik nevadí. Tahat pět kilo na zádech každý den a navíc složitý stan večer co večer skládat se ale nikomu moc nechce.

Proto vznikly praktické ultralight stany. Například stan Ultevis 3 od firmy 2117 váží pouhých 2 360 g a pohodlně se v něm vyspí i tři osoby. Pro jednoho menšího člověka pak postačí i lehoučký, 1500gramový stan Blackhorn značky Highlander.

Zajímavou alternativou pak mohou být také různé tarpy a přístřešky, které lze kombinovat s lehkou podlážkou. Když oželíte trochu pohodlí, některé typy dokáží plně nahradit klasický stan. Na nouzové či občasné přenocování, ale také pro skutečně velké dobrodruhy, máme ještě jednu variantu, a to jsou bivaky. Do bivakovacího pytle se snadno schováte i se spacákem a ochrání vás před větrem i deštěm. 

Karimatka

Karimatka je základ pohodlného spánku. Ti nejzarytější ultralight nadšenci se bez ní možná obejdou, většina z nás ale potřebuje přes noc v klidu odpočívat a regenerovat. Kromě pohodlí slouží karimatka také k tepelné izolaci.

Skládací karimatky, jako je Yate Wave Alu, poskytují super izolaci a na svou váhu (480 g) i přiměřené pohodlí. Skvělou variantou jsou nafukovací karimatky, které mají nízkou váhu, nezabírají moc prostoru a poskytnou super pohodlí. Za zmínku stojí například Helium od Mountain Equipment (620 g) nebo Yate Extrem Lite (730 g). 

Alternativou ke klasické karimatce pak může být i hamaka. Její velkou výhodou je, že k ní potřebujete pouze plachtu a nocleh zpravidla vytvoříte i na místech, kde není povolené stanování. Jen je potřeba najít dva stromy s vhodný rozestupem.

Tip: K nafukovacím karimatkám se hodí záložní repair kit pro případné opravy prasklin atp.

spaní v hamace

Spacák do hor

Pokud chcete co nejnižší váhu a zároveň největší pohodlí a teplo, ideální je kvalitní péřový spacák. Velkou výhodou péřových spacáků je, že je snadno stlačíte do malého balíčku a v poměru k váze skvěle zahřejí. Jsou ale dražší a je třeba si dávat pozor, aby vám nenavlhly, ztrácí pak totiž izolační vlastnosti.

Ultralehký spacák může být i s obyčejnou syntetickou náplní. Jeho výhoda je, že se nemusíte tolik obávat pár kapek deště, na druhou stranu ale příliš nezahřeje. Po takovém spacáku je vhodné sáhnout skutečně jen ve chvíli, kdy máte jistotu příznivého počasí.

Jak ale spacák vybrat? Na všech spacích pytlích je zpravidla údaj o teplotním komfortu. Respektive tři údaje: teplotní komfort, teplotní limit a teplotní extrém.

 • Komfortní teplota: Teplota, při které se zdravá 25letá žena s výškou 160 cm a váhou 60 kg příjemně vyspí
 • Limitní teplota: Teplota, při které se pohodlně vyspí 25letý muž s výškou 173 cm a váhou 70 kg, případně ženy, kterým nebývá chladno
 • Extrémní teplota: Teplota, při které již hrozí prochladnutí, ale po určitou dobu v ní lze ve spacáku přežít

U péřových spacáků se budete zpravidla řídit také množstvím peří a jeho plnivostí.

Vaření, jídlo a pití

Na kratší trek si vystačíte s jednoduchou svačinou, případně můžete vsadit na různé sportovní tyčinky. Na delším treku, zejména pokud se chystáte mimo civilizaci, se už ale neobejdete bez vaření.

Skvělým pomocníkem jsou dehydrovaná hotová jídla, která dodají všechny potřebné živiny a snadno je připravíte pouhým zalitím horkou vodou. V takovém případě budete potřebovat jen vařič vlastní volby s vhodným palivem, ešus a příbor.

vaření v horách

Na výběr máte plynový vařič, vařič na kapalné palivo a vařič na tuhé palivo. 

 • Plynové vařiče mají bezesporu výhodu ve své jednoduchosti. Je jen třeba dát si pozor, že máte bombu, která na vařič sedí a je dostatečně plná. 
 • Benzínové vařiče pak použijte úplně všude, i ve vysokých horách, a snadno se do nich shání palivo. Jsou ale větší a těžší. 
 • Vařiče na tekutý líh jsou lehkou a skladnou variantou. Jsou vhodné spíš na ohřev vody než na velké vaření a je třeba si dávat pozor, aby se líh nerozlil. Tento problém pak vyřeší tuhé palivo, které ale není všude k sehnání.
 • Rozdělat si ohýnek může být dobrodružnou a nejvíc ultralight variantou. Jen si dávejte pozor, jestli v daném místě není otevřený oheň zakázaný a vše po sobě ukliďte.

Nezapomeňte také na dostatek vody. Zvažte, zda je nutné brát například několikadenní zásobu nebo bude možné vodu po cestě doplnit. V některých místech snadno získáte pitnou vodu, jinde je třeba ji přefiltrovat. V takovém případě se může hodit například láhev s filtrovacím systémem LifeStraw.

Další vybavení

Kromě výše zmíněných věcí budete samozřejmě potřebovat základní výbavu v podobě batohu a oblečení a další drobnosti. Mapa v telefonu se hodí, rozhodně na ni ale nespoléhejte. Vždy je vhodné ji doplnit ještě o klasickou papírovou mapu a kompas, se kterým umíte zacházet.

Přibalte si také čelovku nebo svítilnu, dobře vybavenou lékárničku pro případ úrazu a zapište si číslo, na které je třeba volat v případě nehody, například na lokální horskou službu. Do hor byste s sebou měli mít i doklady, případně potvrzení o pojištění.

×

Splátková kalkulačka ESSOX

×