Jak vybrat cyklistický batoh

Ideální představa cyklistické vyjížďky je pro každého z nás vyrazit nalehko. Jezdit s větrem ve vlasech a bez zbytečné zátěže. Naprosto ideální případ. Bohužel se nám to vždy nepovede a potřebujeme pár věcí navíc. Jsou chvíle, kdy je potřeba mít s sebou bundu, svačinu, peněženku, mobil a dostatečné množství tekutin. Se vším nám dokáže vhodně vybraný cyklistický batoh pomoci.

Jak vybrat cyklistický batoh 5Jak vybrat cyklistický batoh 1Jak vybrat cyklistický batoh 2

Batoh do 10 l: Velmi často se setkáme v tomto případě i s označení malé batohy na kolo. Zde máme prostor opravdu jen pro to nejdůležitější. V případě, že počítáme i s vakem na vodu, tak zde opravdu přidáme jen pár drobností anebo hodně kompaktní poskládanou bundu či svačinku.

Batoh 10-20 l: Střední batoh na kolo nám už dává možnost pohodlně se zabalit na celodenní cyklistický výlet. Lze zde umístit i větší vak na vodu při zachování dostatečného množství prostoru pro ostatní věci. Jedná se o nejvíce univerzální kategorii při výběru cyklistického batohu.

Batoh nad 20 l: Velké batohy nám dovolují zabalit se již na vícedenní výlet na kole. Kromě náhradního oblečení, jídla se nám zde otevírá možnost mít s sebou i spacák či další vybavení.

 Jak vybrat cyklistický batoh 3

Co je dále potřeba sledovat:

Po výběru správné velikosti našeho batohu je potřeba dávat pozor na samostatnou konstrukci batohu. Oproti turistickým batohům tato kategorie nemá výztuhy zad. Výztuhy můžou překážet při pohodlné jízdě. Také je potřeba sledovat, jak má batoh řešeno odvětrávání zad a zdali se jedná o unisex kategorii či dámské provedení.

Popruhy a pásy: Cyklistické batohy jsou při jízdě velmi namáhané a je potřeba zpozornit u ramenních popruhů. Tyto popruhy musí být polstrované a vyztužené. Zamezíme tak odřeninám zad či i rychlému opotřebení batohu. Také je potřeba zaměřit se na ramenní popruhy. Tyto popruhy nám drží batoh na správném místě a zamezí sklouzávání batohu.

Úložný prostor a kapsy: I v tomto případě je potřeba přemýšlet trochu dopředu a zvažovat, co vše budu do batohu ukládat. Dle toho volíme správnou velikost batohu, ale i jeho členění uvnitř. Doporučuji, ať má batoh několik oddělených a samostatných komor a kapes. Také je potřeba počítat s tím, že jednu může obsadit vak na vodu. Malé drobné kapsičky jsou vhodné na klíče, drobné či mobil. Také je vhodné mít na batohu přezku či síťku na helmu.

Jak vybrat cyklistický batoh 4

Doplňky batohů: Z doplňků pro cyklistické batohy mohu velmi vřele doporučit již zmiňovaný vak na vodu. V některých případech je již součástí batohu, jindy se musí dokoupit jako samostatný doplněk. Pláštěnka je nepostradatelnou položkou. Při cyklistice sebe málo kdy ochráním před deštěm, ale je důležité mít náhradní oblečení a další věci v suchu. Proto doporučuji vždy myslet na to, ať má batoh pláštěnku.

Rada na závěr: Důležitým parametrem v otázce, jak vybrat cyklistický batoh je jeho schopnost správně odvětrávat záda. Mnoho výrobců se dnes zaměřuje hlavně na tento parametr, který nám dokáže velmi zpříjemnit jízdu na kole s batohem. Vždy je potřeba, ať mezi zády a batohem zůstane volný prostor pro cirkulaci vzduchu. Čím více vzduchu zde bude proudit, tím méně budou naše záda zpocené.

 

KATEGORIE CYKLISTICKÉ BATOHY: KLIKNI ZDE.

×

Splátková kalkulačka ESSOX

×