Jak na ultralight vybavení: Lehké oblečení do hor

Ultralight vybavení má stejné, často dokonce lepší funkce, jako klasická výbava, ale váží o desítky i stovky gramů méně. Lehký batoh oceníte nejen na dlouhých výpravách a ultralight si snadno zamilujete. Jak sestavit ideální ultralight vybavení do (téměř) každého počasí? Dnes se podíváme na lehké oblečení, boty a batohy.

Proč chodit nalehko? 

Proč se vlastně vyplatí chodit nalehko? Hlavní rozdíly mezi klasickou a lehkou výbavou jsme si shrnuli už v předchozím článku o ultralight vybavení na přespávání v horách. Určitě si článek přečtěte, pokud vybíráte stan, spacák nebo pomůcky na vaření v horách. Rovnou vám ale prozradíme, že nejvýznamnější rozdíl hraje, logicky, váha. 

Kromě nízké váhy a tím i pohodlnější a bezpečnější chůze po horách má ale ultralight i další výhody. Když si výbavu dobře sestavíte, budete nakonec potřebovat méně věcí – v tom tkví i klíč k úspěchu. 

Do hor totiž nepotřebujete obrovské množství věcí – potřebujete spíš pár kvalitních kousků, které se dají dobře kombinovat. Přestože bývá cenovka ultralight oblečení (a zbytku výbavy) vyšší, zpravidla nakonec utratíte méně. 

Ultralight výbava oblečení

Ultralight oblečení do hor

Jednou z nejdůležitějších součástí výbavy do hor je oblečení. Samozřejmě můžete vyrazit i v džínových kraťasech a bavlněném tričku, ale brzy poznáte, že to není zrovna nejpohodlnější varianta. A už vůbec ne ta nejbezpečnější, pokud se chystáte jinam než na kopeček za domem.

Pro pohodlí i bezpečí je určitě vhodnější vsadit do hor na funkční oblečení. I u něj se ale dá v batohu ušetřit pár kilo. Jde zejména o delší treky, kdy nemáte všechno oblečení na sobě a potřebujete se připravit na různé teploty i změny počasí.

Jak na to? Klíčem k úspěchu je dodržování tří zásad:

  • Dobře zvažte, co skutečně potřebujete
  • Vybírejte vhodné materiály
  • Vrstvěte a kombinujte

Jak vrstvit oblečení v horách

Ideální výbava se skládá ze čtyř částí:

  • Spodní vrstva: V případě spodní vrstvy vsaďte na funkční prádlo z materiálů, které zahřejí, odvádí vlhkost a jsou prodyšné. Ultralight hikeři nedají dopustit na merino vlnu, která je lehká, má dokonalé termoregulační vlastnosti, extra velkou savost a antibakteriální vlastnosti, takže ji lze nosit delší dobu.
  • Základní vrstva: Oblečení z funkčních materiálů, které vám umožní pohodlný pohyb je základ. Opět můžete vsadit na merino, případně různé speciální materiály. Nezapomeňte, že v horách je velké riziko spálení od slunce, zvažte proto materiály s UV ochranou.
  • Izolační vrstva: Aby vám nebyla zima, budete potřebovat izolační vrstvu. A to i v létě, protože v horách může teplota výrazně kolísat. Jako izolační vrstva dobře poslouží lehká fleecová mikina a/nebo péřová bunda. Záleží, jak velká zima vás čeká. Velká výhoda péřové bundy je, že i přes nízkou váhu výborně zahřeje a lze jí snadno sbalit do malého balíčku. Musíte ale dávat pozor, aby nenavlhla, v takovém případě peří ztrácí své izolační vlastnosti. 
  • Nepromokavá vrstva: Jedna z nejdůležitějších součástí výbavy na vícedenní treky je nepromokavá vrstva. Ideální je lehká bunda s kvalitní membránou, která chrání jak před deštěm, tak před větrem a v případě potřeby snadno rozepnete. Dobrou službu udělá i lehké pončo.  

V horách se může rychle měnit počasí, je proto lepší být připravený na všechno. Nemusíte ale hned tahat tlusté svetry a desatery kalhoty. Klíčem k úspěchu je vrstvení a materiály, které dobře izolují, schnou, odvádí vlhkost, zahřejí a zároveň jsou prodyšné. 

Super jsou také kousky, které mají vícero využití. Mohou to být například kalhoty s odepínacími nohavicemi nebo multifunkční šátek, který použijete přes den jako ochranu před sluncem, večer pak zahřeje krk i uši.

Ultralight boty na dlouhé treky

Při výběru vhodné obuvi je nutné zvážit zejména terén, ve kterém se budete pohybovat. Pokud vás nečeká technicky náročný terén, zpravidla nepotřebujete velké a těžké pohorky. Mnohem lépe se vám půjde v lehkých turistických botách nebo v botách na trailový běh.

Nevýhodou nízkých bot je, že nejístí kotník. Není proto zrovna ideální jít se třicetikilovým batohem na zádech a je potřeba dávat při došlapu větší pozor. Pravidelnou chůzí v terénu ale kotníky posílíte a díky tomu, že jsou boty lehčí a měkčí méně unavíte nohy a omezíte puchýře. Zajímavou varinatou mohou být také barefoot boty do hor

Tip: Trailové boty je vhodné doplnit membránovými ponožkami, které vás zachrání v případě deště. 

Barefoot do přírody

Kdy a jak vybrat ultralight batoh

Ať už si s sebou zabalíte cokoliv, důležité je mít výbavu kam dát. Na výběru batohu si dejte skutečně záležet. Zamyslete se, jakou využijete velikost, co potřebujete za kapsy a další vychytávky a jaký batoh vám bude dobře sedět na zádech. Mnoho tipů najdete v našem průvodci výběrem batohu

Upozorňujeme, že ultralight batoh jako takový by měl být jednou z posledních ultralight věcí, které budete řešit. V případě, že máte těžkou výbavu, lehký batoh bez speciálního vyztužení nebude na zádech pohodlný a snadno se opotřebuje.

To ale neznamená, že nemůžete nějaký ten gram ušetřit i u klasického batohu. Velké batohy samozřejmě samy o sobě váží víc kilo a možná budete překvapeni, že se s dobře sestavenou výbavou vejdete třeba do 40litrové krosny, místo původně plánovaných 70 litrů.

×

Splátková kalkulačka ESSOX

×