Merino vlna - Není vlna jako vlna

Merino vlna pochází ze speciálně vyšlechtěného druhu ovcí, které se chovaly od 18. stolení v náročných horských evropských oblastech s vyšší nadmořskou výškou. Se zvyšující se poptávkou po této specifické vlně se chov rozšířil do všech částí světa. V dnešní době je nejcennější a nejkvalitnější vlna z oblastí Nového Zélandu, Austrálie či Tasmánie.

Merino vlna je 100% přírodní a obnovitelný materiál. Ovečky jsou maximálně hýčkané a je jim poskytnuta ta nejlepší možná péče a strava. Největší producenti oblečení z merino vlny (Ortovox, Icebreaker či Devold) mají své farmy, kde jsou ovečky maximálně spokojené s VIP péčí. Speciálně značka Ortovox má již více než 25 let ovčí farmy v Tasmánii. Neexistuje zde žádný těžký průmysl a jedná se o oblast s minimálním znečištěním. Nekonečné pastviny s travním porostem, hory plné stromů eukalyptu a speciální podnebí zajišťuje vznik jednoho z nejkvalitnějších merino materiálů na světě. 

 1. Získání Merino vlny
 2. Čištění merino vlny
 3. Výroba merino příze
 4. Zpracování merino příze
 5. Merino materiál – tloušťka a gramáž
 6. Jak pečovat o oblečení z merino vlny

Merino vlna - Není vlna jako vlna33

Získání merino vlny

Vlna se získává stříháním ovcí, které probíhá 1 - 2x do roka. Stříhání provádějí ti nejzkušenější farmáři, kteří se specializují jen na tuto práci. Celý proces stříhání jedné ovce nezabere déle jak 5 minut. Také je velmi jemný a dbá se na to, ať se ovce nedostane do stresu. Stačí pár minut a ovce s letním sestřihem spokojeně běhá zpátky ve stádu. Vše při stříhání je jemná a precizní ruční práce. Začíná se od břicha přes nohy, krk a končí se na hlavě. Ovcím to nijak neškodí, ba naopak je to pro ně velmi prospěšné. Pravidelně se jim srst obnovuje a nepřerůstá. Také se zamezuje vniku zacuchaných útvarů v srsti, které mohou ovečku omezovat při pohybu.

Čištění merino vlny

Ostříhaná vlna se pečlivě lisuje do balíků a odesílá se do Evropy nebo Asie. Prvním krokem ve zpracování vlny je čištění vlny. Celý proces je velmi jednoduchý a probíhá v následujících krocích.

 1. Po rozbalení slisovaných balíků je vlna vložena do obřích praček
 2. Praní probíhá v několika postupných velkých korytech s vodou
 3. Merino vlna se vysuší za pomocí horkého vzduchu
 4. Mechanicky se odstraňují zbylé nečistoty

Výroba merino příze

Vyčištěná a vysušená vlna se za pomocí strojů připravuje do pramenů, ze kterých se upřede příze. Celý proces připomíná pohádkový záběr na babičku u kolovrátku. Jen vše probíhá v dnešní době automatizovaně, rychleji a ve větších objemech. Po čištění je vlna zacuchaná a je nutné jednotlivá vlákna učesat. Jedná se vlastně o učesání (seřazení) jednotlivých vláken do jednoho směru. Následně se třídí a oddělují nejdelší a nejkvalitnější vlákna. Oddělená souběžně seřazená vlákna jsou ukládána do zásobníků a připraveny k upředení na přízi.

Merino vlna - Není vlna jako vlna_2

Následné zpracování merino příze

Druhů a možností, jak lze v dnešní době přízi utkat je nespočet. Používají se kombinace s dalšími materiály, které doplňují jedinečné vlastnosti merino vlny. Například společnost Ortovox má patentovaný a certifikovaný materiál Nuyarn. Jedná se o přízi, která má tvořené jádro nylonovými vlákny. Kolem těchto vláken je opředena vlna. Tento vzniklý materiál je mnohonásobně elastičtější než samostatná vlna. Také je materiál Nyuarn velmi lehký a schne 5x rychleji než čistá merino vlna. Takto připravené příze jsou určeny k pletení a tkaní materiálů, ze kterých se následně šije veškeré oblečení.

Merino vlna - Není vlna jako vlna_3

Merino materiál – tloušťka a gramáž

Využití merino vlny či kombinovaných materiálů s merino vlnou je vcelku neomezené. Materiály se používají na výrobu od spodního prádla až po zateplené odolné bundy. Jemnost materiálu a jeho kousavost určuje hrubost vlákna, které je použito pro vyrobení příze. Pro oblečení, které přichází s přímým kontaktem s kůží se využívají vlákna o tloušťce 16-19 mikronů. Vše je jemné jako pírko a velmi příjemné na nošení. Do vrstev oblečení, které nepřichází do přímého kontaktu s kůží se využívají vlákna o tloušťce 20+ mikronů. Vlastnosti tohoto materiálu jsou naprosto stejné, jen při přímém kontaktu s kůží je ostřejší a citlivější jedince může jakoby „kousat“.

Velmi často výrobci oblečení uvádějí u produktových řad čísla v běžném rozsahu 120–500 g. Nejedná se o nic jiného než o údaj značící, kolik g materiálu bylo použito na 1 metr čtvereční výsledného pletu. Jednoduše řečeno, jedná se o hustotu materiálu. Čím je gramáž vyšší, tím pevnější a těžší je materiál.

Vlastnosti oblečení z merino vlny

Merino vlákno má jedinečné a nenahraditelné vlastnosti, které se těžko hledají u syntetických materiálů. Nejen, že je merino materiál 100% přírodní, ale také má tyto vlastnosti:

 • Je velmi lehký a po zpracování jemný při kontaktu s kůží
 • Má dokonalé termoregulační vlastnosti
 • Má extra velkou savost – pojme vlhkost o hmotnosti 20-30 % své vlastní váhy
 • Má antibakteriální vlastnosti – Díky obsaženému přírodnímu lanolinu nedochází k rychlému množení bakterií a díky tomu při nošení oblečení tak rychle nezapáchá

Jak pečovat o oblečení z merino vlny

Vždy je potřeba prohlédnout a řídit se informacemi uvedenými na štítku výrobku, který budeme prát. Jedině takto dodržíme ten nejlepší postup praní a zachováme si dlouhodobě vlastnosti oblečení. Detailněji jsme se praní oblečení z merina vlny věnovali v tomto článku: ZDE.

 Merino vlna - Není vlna jako vlna_4

U nás v Pomelo-sport máme dlouholeté zkušenosti s jednou z významných značek věnující se výrobě oblečení za použití merino vlny. Společnost Ortovox má širokou nabídku produktů a velmi rádi pomůžeme s výběrem vhodného oblečení.

×

Splátková kalkulačka ESSOX

×