Splitboarding – Svoboda na prkně

Stejně jako u skialpinismu dochází i ve světě snowboardingu k velkému boomu. A není se čemu divit. Žádné čekání v řadě na lanovku s kombinací svobody pohybu dělá tento sport velmi oblíbeným i v našich končinách. Při splitboardingu není téměř žádný terén nedostupný a můžeme poznat mnoho nových míst. Jen musím předem varovat, je to vysoce návykové jako skialpinismus. Splitboarding – Svoboda na prkně

Splitboarding je poměrně mladý sport z 90. let a zrodil se v Americe. Kamarádi a milovníci freride jízdy v garáži rozpůlili snowboard na dvě části. Sestrojili jednoduchý systém háčků na uchycení prkna a vázání. Později začali tento jednoduchý nápad rozvíjet se značkou Voile. Netrvalo to dlouho a splitboardy se začali vyrábět sériově. Rozvoj internetu a tím i snadného šíření videí pomohlo k rychlému propagování tohoto mladého sportu.

Splitboard je v podstatě rozpůlená snowboardová deska. Díky tomu vznikají dvě oddělené „lyže“ pro výstup na hřebeny. Během krátkého okamžiku na vrcholu uděláš z lyží opět snowboard a užíváš si sjezd v čerstvém prašanu. Největší kouzlo splitboardingu se nachází v tom, že se poměrně snadno dostaneš mimo davy lidí v lyžařských areálech. Díky tomu si užíváš klidné přírody, křupajícího sněhu a sjezdů v novém prostředí.

Splitboarding – Svoboda na prkně 2 

Co vše budeš potřebovat?

  1. Splitboard – bez desky se neobejdeš. Pokud nechceš hned pořizovat svoje vlastní prkno, doporučuji využít nabídku půjčoven. Snadno si za pár kaček vyzkoušíš krásu tohoto sportu a poté se můžeš kouknout po svém prkně. Půjčovna Splitboard a Skialp vybavení Pomelo-Sport v Opava zde
  2. Vázání – speciální vázání určené pro splitboardy dokonale přenáší sílu při chůzi, snadno se přepínají z režimu chůze na sjezd a jsou velmi lehké. Také lze použít klasické vázání s adaptérem. Není to zrovna dokonalé, ale je to funkční. Díky tomu před pořízením vlastního splitboard vázání může ušetřit nějakou tu korunu.
  3. Boty – zde můžeš použit své klasické snowboardové boty. Čím více budou měkčí, tím pohodlnější budeš mít celodenní pohyb na horách.
  4. Stoupací pásy – bez pásů se neobejdeš. Jedná se o nalepovací pásy, které se při stoupání do kopce připevňují na skluznici. Takto vše dokonale přilne k povrchu a nic při chůzi ve sněhu nepodkluzuje. Pásy jsou pokryté speciálním lepidlem a doporučuji je po sundání uchovávat ve speciálních obalech. Zvýší se tím životnost pásů, a hlavně se nic v batohu neulepí od lepidla.
  5. Teleskopické hůlky – ano, při chůzi nahoru se hůlky používají i na snowboardu. Jsou dokonalou oporou při chůzi. Před sjezdem je složíš a upevníš na batoh.
  6. Batoh – bez toho se neobejdeš. Potřebuješ někam dát svačinu, pásy, hůlky a náhradní triko.

Splitboarding – Svoboda na prkně 3

Poslední věcí, kterou potřebuješ je chuť poznávat nová místa a užívat si svobody. V takových chvílích je člověk plný nových zážitků a pocitů. Doporučuji se ovšem vždy držet nohami na zemi a nezapomínat na to, že pohyb ve volné zasněžené krajině může být i nebezpečný. Pokud se budeš vydávat do vyšších hor či oblastí s lavinovým rizikem, koukni i na lavinovou výbavu a základy pohybu ve volném terénu: Pohyb ve volném terénu + lavinové vybavení.

Splitboarding – Svoboda na prkně 4

×

Splátková kalkulačka ESSOX

×