Skialp trasy Krkonoše

Krkonoše, Krkonoše a Krkonoše. Mohu se na to koukat jakýmkoliv pohledem, ale vždy dojdu ke stejnému závěru. Krakonošovo území je skialpinistickou jedničkou v Čechách. Ani velmi oblíbený Praděd či Lysá hora nepřebijí v tomto pohoří Krkonoše. Dají se zde absolvovat velmi atraktivní hřebenové přechody. Sjezdy a stoupání nejen v české, ale i polské časti Krkonoš. Rozsáhlá síť horských chat (v Krkonoších Boud) nabízí dobré plánování noclehu při putování na lyžích. Také musím upozornit na to, že se jedná o území, kde jsou velmi náročné podmínky.  Musíme brát velký zřetel na možná rizika spojené s pohybem v zimní krajině. Téměř na všech trasách, které budu zmiňovat, se setkáme s rizikovými partiemi. Rychlá změna počasí, možnost pádu či sesuv laviny dokáže v této oblasti velmi znepříjemnit zábavu na lyžích. Vždy sleduj aktuální předpověď počasí, lavinovou předpověď a zodpovědně plánuj trasu svého výletu. :-)

Zde jsem již psal o bezpečnostní vybavení a o plánování tras: článek zde. 

Všechny trasy jsou plné pěkných výhledů, náročného horského terénu a mnoho zajímavostí po cestě. Doporučuji vždy v rámci plánování se podívat na místa v okolí tras a přizpůsobit tomu celou túru. V popisech tras se nebudu velmi rozepisovat a zmíním vždy důležité směrové a záchytné body.

První z tras je z Pece pod Sněžkou po modré přes Obří Důl na Sněžku s návratem po žluté trase přes Růžohorky zpět do Pece. Taková Krkonošská klasika. V horních partiích bývá často zledovatělý terén a je třeba dbát nejen na vlastní bezpečnost, ale i ostatních turistů na této trase.

Trasa Pec pod Sněžkou - Sněžka:

Skialp pec pod snezkou - snezka

Zůstaneme v Peci a můžeme si další den naplánovat oblíbenou a krásnou trasu na Výrovku. V Peci pod Sněžkou se vydáme zelenou trasou směr Výrovka. Na rozcestí se napojíme na červenou trasu a pokračujeme směrem na Richtrovy Boudy. Odtud sjíždíme až dolů do Pece.

Trasa Pec pod Sněžkou - Výrovka - Richtrovy Boudy:

skialp pec pod sněžkou richtrovy boudy

Rokytnice nad Jizerou je naším startovním místem a vydáme se po žluté či po sjezdovkách směrem na Zadní Plech. Z tohoto vrcholu pokračujeme na rozcestí u Krakonošovy snídaně. Zde se budeme držet modré stezky na další rozcestí U Čtyř pánů a po červené směr Lysá hora. Do Rokytnice se můžeme vrátit po žluté stezce anebo zábavnějším sjezdem po vyznačených trasách lyžařského areálu.

Trasa Rokytnice nad Jizerou - U Čtyř pánů:

skialp rokytnice u čtyř pánů

Rokytnice nad Jizerou nabízí ještě druhou a velmi oblíbenou trasu kolem potoka přes Ličší Doupě na žlutou turistickou trasu. Zde se držíme vyznačených tras Okružní a Vlčí cesty a sjezdem u Vlka se vracíme dolů do údolí s využitím značených tras.

Trasa Rokytnice nad Jizerou - Vlčí cesta:

Rokytnice - vlčí cesta 

Další tip startuje ve Špindlerově Mlýnu a kopírujeme zelenou turistickou trasu na Medvědí Boudy. Odtud pokračujeme po žluté stezce na Brádlerovy boudy, následně po modré na Ptačí Kámen k Moravské boudě. Odtud sjíždíme po žluté až na Brádlerovy Boudy.

Trasa Špindlerův Mlýn - Medvědí Boudy - Brádlerovy boudy:

špindlerův mlýn - přes boudy

Samozřejmě v Krkonoších existuje mnoho možností, kam se dá na lyžích vyšlápnout. Díky široké a husté síti ubytování se dá skvěle plánovat i přechod přes celé Krkonoše. To je ovšem pro zkušenější, kteří si již trasy naplánují podle mapy. Já jsem se snažil zahrnout do seznamu trasy, které jsou částečně schválené Krkonošským národním parkem. Při těchto trasách hrozí minimální riziko šlápnout vedle a řešit nějaké nepříjemnosti.

×

Splátková kalkulačka ESSOX

×