Podzimní turistika – Barevný podzim v přírodě

Setkal jsem se s mnoho názory, že podzim je jedním z nejdepresivnějších období v roce. Nechápu proč. Osobně podzim vnímám jako jednu z nejbarevnějších částí roku a také čas ideální pro výlety nejen po okolí domova, ale i do hor. Je to období, kdy horké léto odchází z přírody a mínusové zimní teploty jsou ještě v nedohlednu.

Podzimní turistika – Barevný podzim v přírodě (1)

Babí léto doslova láká na výlety do míst, kde se v hlavní sezoně nedá přes počet turistů ani hnout. Ideální čas vyrazit do barevných hor, klidných zámeckých parků či dalších známých míst. Existuje riziko, že počasí v těchto dnech může být proměnlivější, ale dnes má každý v ruce mobilní telefon a může sledovat relativně přesné vyhlídky počasí na další dny. Jen je při plánování potřeba myslet na to, že dny začínají být kratší. Obzvláště v horách nás může překvapit brzký západ slunce a doporučuji mít v batohu čelovku. Čelovku z vlastní zkušenosti doporučuji mít nabitou či mít náhradní baterky. Nebuď jako já a nespoléhej na to, že i po půl roce v kapsičce batohu bude připravena na dlouhé použití. 
Podzimní turistika – Barevný podzim v přírodě (5)

Tipy a rady pro podzimní turistiku:

  1. Výběr vhodného oblečení
  2. Spolehlivý turistický batoh
  3. Doplňky pro podzimní turistiku

 

Výběr vhodného oblečení

Zmiňoval jsem již v úvodu, že se nám zkracuje den. S tím je spojen i časový úsek, kdy nás svými paprsky hřeje sluníčko. Vždy musíme myslet na to, že v podzimní přírodě jsou mnohem větší teplotní výkyvy než v letním období. Musíme na to myslet, protože prochladnou se dá i na posledních dvou kilometrech našeho výletu. Osobně mohu doporučit využívat funkční prádlo. O jeho výběru, detailním rozboru materiálů výhodách, mínusech i správném vrstvení jsem se rozepsal v tomto článku: Jak vybrat a efektivně vrstvit funkční triko a mikinu. Také mohu doporučit mít vždy s sebou náhradní tričko a alespoň ponožky. Není nic horšího, než zůstat v propoceném oblečení a zastavit se na delší přestávku. Bundu doporučuji mít alespoň se základní ochranou proti dešti a proti profouknutí. Boty i oblečení lze ošetřovat speciálními impregnačními produkty a zvýšit tak voděodolnost a komfort při nošení.

Podzimní turistika – Barevný podzim v přírodě (2)

Spolehlivý turistický batoh

Náhradní triko, bundu, svačinu či termosku s teplým čajem musíme mít kam dát. Nějaký batoh najde doma snad každý z nás. Jen je potřeba myslet i na náš komfort při výběru batohu. Batoh nás nesmí nikde tlačit, žádný popruh nás nesmí řezat, nesmí nám skákat na zádech a musíme s ním pohodlně vydržet celý den v pohybu. Zde máme komplexní článek o tom, jak vybrat turistický batoh. Vždy je taky potřeba myslet na to, ať má batoh dostatek bočních kapes, bederní pás či pláštěnku. Osobně je pro mě výběr turistického batohu stejně důležitý jako výběr vhodných bot. Triko, mikinu či ponožku velmi snadno vyměním, ale boty s batohem jsou moji parťáci na dlouhé výpravy i roky.

Podzimní turistika – Barevný podzim v přírodě (3)

Doplňky pro podzimní turistiku

Ať je jaro nebo podzim, vždy doporučuji mít kvalitní láhev na vodu. V chladném počasí ji lze doplnit či úplně vyměnit za termosku. Hrneček teplého čaje vyčaruje úsměv na tváři každého turisty v chladném počasí. Dalším a již zmiňovaným doplňkem je čelovka. A ano, pozor na stav baterií. Vždy doporučují mít s sebou v batohu alespoň základní lékárničku. Bývá v ní i termoizolační fólie, která v případě nouze dokáže dlouho udržet teplo.

Také mohu doporučit nosit čelenku či tenkou čepici. Nejen, že saje a odvádí pot z čela a obličeje, ale i skryje uši před větrem. Nepostradatelné jsou i tenké rukavice. Je naprosto jedno, jestli sáhneme po běžeckém, turistickém či cyklistickém modelu rukavic. Jen je důležité je mít připraveny v batohu.

 Podzimní turistika – Barevný podzim v přírodě (4)

Závěrem přeji mnoho vydařených podzimních výletů do přírody. Také to, ať každý z nás zmokne v co nejméně případech a apeluji na selský rozum při plánování tras. Mysleme na svou kondici a také to, že dny budou kratší a kratší.

 

×

Splátková kalkulačka ESSOX

×