Hodnocení obtížnosti ferrat: Vyberte si tu správnou!

Chcete letos vyzkoušet něco nového a hledáte ten správný sport? Jestli rádi chodíte po horách, zejména v zahraničí, určitě jste se již setkali s ferratami. O co se vlastně jedná, jak se ferraty hodnotí a jak vybrat správnou obtížnost? Začtěte se do prvního článku z našeho seriálu o ferratách.

Obtížnost ferraty

Co je ferrata?

Ferrata neboli via ferrata se dá do češtiny přeložit jako zajištěná cesta. Jde o jinak těžko dostupnou cestu v horském terénu, která je díky ocelovým lanům, úchytům, stupům, kolíkům, žebříkům a mostům zpřístupněná se správnou výbavou širší veřejnosti, nejen profesionálním lezcům.

Ferraty pochází z Itálie, konkrétně z krásných Dolomit. Dnes jsou ale rozšířené po celém světě. Jen v Evropě jich najdete více jak tisíc – lézt na ferratách můžete snad v každé evropské zemi, včetně České republiky.

Hodnocení obtížnosti ferrat

Hodnocení obtížnosti ferrat je odlišné od klasické skalní lezecké stupnice obtížnosti. Původně se využívala stejná stupnice, jakou známe ze sjezdovek, ale od té se již povětšinou ustoupilo, jelikož se bere v potaz více faktorů:

  • Technická a celková obtížnost
  • Nebezpečí padajícího kamení
  • Náročnost nástupu a sestupu
  • Nebezpečí při změně počasí
  • Možnost výskytu sněhu
  • Stav umělých pomůcek
  • Možné únikové cesty
  • Nadmořská výška
  • Charakter túry
  • Délka výstupu

A: Lehké ferraty

Lehké ferraty lze přirovnat k procházce v horách podél lana, které často slouží jen jako zábradlí. Všechna místa jsou snadno zvládnutelná a s největší pravděpodobností na nich nebudou mít problém ani menší děti.

B: Mírně obtížné ferraty

Na ferratách s mírnou obtížností vás již čekají trochu náročnější úseky. Cesty jsou umístěné na strmějším skalním terénu.

C: Obtížné ferraty

Obtížné ferraty už budou pro začátečníky výzvou. Terén je náročnější, jednotlivé úseky mohou být kolmé a dlouhé.

D: Velmi obtížné ferraty

Na velmi obtížné ferraty už byste měli mít zkušenosti. Obvykle se neobejdou bez dlouhých výstupů a vyskytují se na nich převislé úseky.

E: Extrémně obtížné ferraty

Extrémně obtížné ferraty poskytnou zábavu a adrenalin na celý den. Výstupy jsou dlouhé, se silově náročnými pasážemi a minimem přirozených stupů.

Tato rakouská stupnice obtížnosti A–E je nejrozšířenější, v některých zemích se ale můžete setkat i s jinou škálou. Například v Itálii a ve Francii ferraty označují od nejlehčí po nejnáročnější: F, MD nebo PD, D, MOD nebo TD a ED.

ferraty obtížnost

Jak vybrat ferratu?

Na první ferratu se můžete vydat v rámci kurzu, jestli se ale do lezení chcete pustit na vlastní pěst, pomůže vám škála hodnocení obtížnosti. Nepřeceňujte své schopnosti a začněte raději od jednodušších ferrat

Pokud jste zvyklí chodit po náročnějších horských stezkách a jdete bez malých dětí, pravděpodobně můžete přeskočit úroveň A a rovnou vyzkoušet ferratu B nebo C. Sami uvidíte, jak vám lezení půjde a zda si příště třeba troufnete na vyšší úroveň.

Upozorňujeme, že hodnocení ferrat není dokonale objektivní. Úroveň náročnosti navrhuje nejdříve její tvůrce, poté ji vyzkouší několik lezců a stupeň se stanovuje definitivně. Místo, na kterém se jeden lezec ani nezastaví pro vás ale může být extrémně náročné a naopak. Připomínáme také, že v hodnocení není zahrnuta výška ferraty – pokud máte strach z výšek, rozhodně tento faktor zahrňte do svého výběru.

V následujícím článku se dočtete o bezpečnosti a výbavě na ferraty.

×

Splátková kalkulačka ESSOX

×