Bezpečnost na ferratách a potřebná výbava

V prvním díle seriálu o ferratách jsme vysvětlili, co jsou ferraty zač a jak se hodnotí jejich obtížnost. Dnes se podíváme na další důležité téma – bezpečnost na ferratách a vybavení, které na lezení potřebujete.

ferraty bezpečí a výbava

Bezpečnost na ferratách

Jak jsme zmínili v prvním článku, ferraty jsou zajištěné cesty v jinak těžko přístupném terénu. Poskytují tak všem milovníkům hor přístup na místa, která byla dříve vyhrazena jen pro horolezce. Není se tak čemu divit, že si získávají čím dál větší popularitu. 

Jištění ještě neznamená, že se pohyb na ferratách obejde naprosto bez rizika. Při dodržování několika málo bezpečnostních zásad ale riziko celkem snadno minimalizujete:

  • Vybírejte obtížnost trasy, která odpovídá vašim schopnostem a silám
  • Kontrolujte předpověď počasí a stav ferrat (sníh, náledí a podobně)
  • Lezte ve více lidech a hlídejte partnery při nástupu na cestu
  • Využívejte a udržujte kvalitní lezeckou výbavu
  • Dodržujte bezpečnostní rozestupy při lezení
  • Jistěte se po celou dobu pohybu na ferratě

Výbava na ferraty

Výbavu na ferraty můžeme rozdělit na povinnou výbavu a doporučenou výbavu. Do povinné výbavy patří bezpečnostní základ, bez kterého byste se do lezení nikdy neměli pouštět. Je důležité dobře se o ni starat a před každým lezení ji zkontrolovat. Ve výsledku se jedná o část výbavy, která vám může skutečně zachránit život.

Nepovinná neboli doporučená výbava na ferraty dále zvyšuje bezpečí, ale také pohodlí na zajištěných trasách. V každém případě proto doporučujeme mít v batohu i tuto část.

výbava na ferraty

Povinná výbava na ferraty

Každý potřebuje na ferratu přinejmenším sedací úvazek. Pro lepší jištění je možné jej kombinovat s prsním úvazkem, případně vyměnit za celotělový. Takový úvazek doporučujeme zejména pro děti, začátečníky a v případě, že máte batoh větší než 20 litrů. V žádném případě nepoužívejte doma vyrobené, nekvalitní nebo poničené úvazky.

Helma musí mít horolezeckou certifikaci a v žádném případě nesmí být nijak porušená. U jistícího ferratového setu je třeba dbát na jeho kvalitu a neporušenost. Funguje pouze jednou, jakmile je vypáraný, je třeba jej vyměnit za nový.

Doporučená výbava na ferraty

Aby byl pohyb na ferratách pohodlný a bezpečný, doporučujeme také:

Se správnou výbavou vás už od ferrat nic nedrží! Vyzkoušet můžete například jednu z mnoha tras v České republice. Bohatou zásobu tipů sdílíme hned v následujícím článku.

×

Splátková kalkulačka ESSOX

×