Cyklistika je jedním celosvětově nejoblíbenějším sportem. Výjimkou nejsme ani my Češi. Jako u každého jiného sportu doporučuji se zaměřit alespoň na základní vybavení. Mnoho lidí mi teď může argumentovat, že na kole se dá jezdit ve všem. Ano dá, ale jde nám přeci o pohodlnost, zážitek z cyklovýletu, a hlavně taky o zdraví. Pořízením správného cyklistického oblečení a doplňků se vyhneme či minimalizujeme možnost dovézt si opruzeninu, otlačeninu či mozoly na rukách.
Oblečení na kolo není vůbec jednoduché rozdělit do pomyslných kategorií. Pokusím se stručně a přehledně udělat průřez celou škálou oblečení a doplňků.
Funkční triko / Cyklistický dres
Přímo na tělo si oblékáme funkční triko či cyklistický dres. Nejlepším materiálem pro tento typ oblečení je syntetický funkční materiál. Tento materiál velmi rychle odvádí pot od těla, je prodyšný a velmi rychle schne. Tím nás udržuje co nejvíce v suchu. Také se doporučuji zaměřit na to, ať má oblečení co nejméně švů. Zbývající švy musí být ploché. Díky tomu se vyhneme odřeninám či podráždění pokožky. Toto oblečení by mělo mít co nejvíce reflexních prvků a být barevné. Díky tomu budeme na cestách lépe viditelní. Většina cyklistického oblečení na kolo má prodloužené záda, které nás chrání proti ofouknutí ve spodní části zad.
Cyklistické kraťasy a sukně / Cyklistické kalhoty
Dlouhé i krátké kalhoty na kolo jsou dnes vyráběny téměř všechny s možností využití vložky. V nabídce najdeme elastické verze, které nás obepínají a zlepšují proudění vzduchu při jízdě. Volné verze kraťasů či kalhot můžeme po vyndání vložky použít i mimo cyklistiku. Vše bývá vyrobeno z odolných materiálů, které nás v případě pádu mají co nejvíce ochránit proti odřeninám. Největším benefitem je možnost využít cyklistické vložky. Vložka bývá někdy všita na pevno či připevňována pomocí druků a zipů. Vyndáním získáme možnost vyměnit vložku za jinou či získáme civilní oblečení na jiný sport. Cyklistické sukně jsou speciálně upravené pro sezení na kole a většina z nich je osazena cyklistickou vložkou.
Kvalitní cyklistické bundy mají za úkol udržet tělo v teple a ochránit nás před studeným větrem. Musí být prodyšná a současně alespoň trochu voděodolná. Tyto bundy mají jiný střih než jiné outdoorové bundy. Mají prodloužená záda, prodloužené rukávy a vyšší límec, který chrání krk. Na bundách bývají reflexní prvky, které zvyšují naši bezpečnost a je nás lépe vidět na cestách. Podle ročního období také můžeme vybírat z velké nabídky tenkých bund, hardshell bund či sofrtshell bund na kolo.
Návleky v cyklistice máme na tretry, na ruce a na nohy. Většinou jsou vyrobeny z elastického strečového materiálu v zimní a letní variantě. Návleky nám slouží jako doplněk oblečení při nečekané změně počasí. Jsou velmi skladné a vlezou se do každého batohu. Návleky na tretry bývají vyrobeny z odolnějších a voděodolných materiálů, které nám chrání boty před deštěm či blátem.
I v této kategorii rozlišujeme letní a zimní verze rukavic. Také se musíme rozhodnout, zdali chceme dlouhoprsté či krátkoprsté rukavice. Rukavice chrání ruce proti odření v případě pádu a také nám zabraňují klouzání rukou z řídítek. Dále nám chrání dlaně proti otlakům a v chladnějším počasí ochrání před prochladnutím. Rukavice mají na dlaních zpevněnou vrstvu či jsou s gelovou vložkou. Vrchní vrstva rukavic musí být prodyšná pro dobrý odvod potu.
Jeden z nejčastějších doplňků je univerzální šátek či nákrčník. Tyto šátky se dají použít jako ochrana krku v chladném počasí a v teple jako čelenka zamezující stékání potu po čele. Také můžu doporučit mít kvalitní slunečné brýle určené na cyklistiku. Dostatečné větrání brýlí zamezí jejich mlžení. Také můžeme vybírat z velmi široké škály cyklistických ponožek. Nedá mi to a v posledním řádku musím připomenout i cyklistickou helmu. Vždyť jde o naše bezpečí.